Nová tramvaj: Co Pražany čeká?

Zdroj: Blesk
Datum: 06.02.2004
Název: Nová tramvaj: Co Pražany čeká?
Podtitulek: Soupravy, které dorazí do metropole, budou nejmodernější v Čechách
Ročník: 13
Číslo: 031
Autor: Ondřej Hodálik
Str.: 01 - na víkend
Rubrika: Titulní list
Oblast: Tisk celostátní
Zpracováno: 06.02.2004 05:05:52
Identifikace: BL20040206000005

Text:
PRAHA - V čem budou Pražané jezdit na Barrandov za tři roky? Supermoderní tramvaj jim navrhli specialisté od samotného Porsche. Jaká je nová tramvaj v porovnání s tou nejmodernější, která Pražany vozí dnes? Bude větší, rychlejší a hezčí? Třetina ze šedesáti nových souprav dorazí do Prahy během tří let. V té době také vyjedou na trať první z nich. Každá ze supermoderních tramvají, jaké kdy v České republice jezdily, přijde dopravní podnik na desítky miliónů. Podle jejich výrobce ale ne na víc než na šedesát. Konkrétnější číslo nechce prozradit. Nejen na první pohled, ale i při porovnávání technických údajů vítězí nová tramvaj nad těmi staršími na celé čáře. Je větší, nepochybně hezčí a vzhledem modernější. Především je nízkopodlažní! Maminky s kočárky a lidé na vozíčku už nebudou odkázaní na pomoc ostatních. Bude jezdit pouze jako jeden vůz, teenageři se tak nebudou moci z dlouhé chvíle vozit na přípojném zařízení mezi vagóny a ohrožovat tak sebe i cestující. Zatím není jasné, jak přesně budou vypadat sedačky. To dopravní podnik zveřejní až po podpisu konečné smlouvy s dodavatelem. Hodnocení Blesku tak zatím počítá jen s jejich tvarem, ten je jistý - bude vytvořen pro nejpohodlnější sezení. Barva, jakou budou nové tramvaje mít, také není ještě jistá. Navíc jakmile se dostane do provozu v pražských ulicích, změní ji reklama.
Ondřej Hodálik

Starý typ:
Délka -15,6 m
Šířka - 2,5 m
Výška-3,16 m
Rychlost - 65 km/h
Obsazení-150 osob
Max. hmotnost-31,51

Nový typ:
Délka-téměř31 m
Šířka - 2,4 m
Výška - 3,3 m
Rychlost - 60 km/h
Obsazení - 304 osob
Max. hmotnost - 38,21

Jaké tramvaje dnes v Praze ještě jezdí?
* T3 - čtyři různé typy (rok výroby 1962 -1989) - 746 vozů s průměrným stářím provozu oů 2 do 33 let
* KT8 05 (rok výroby 1986 -1990) - 47 vozů s průměrným stářím provozu přes 15 let
* T6 AS (rok výroby 1995 -1998) -151 vozů s průměrným stářím provozu přes 8 let

Zpracovatel: Anopress IT

 

 Transrapid - možná nový počátek historie dopravy

Zdroj: Technický týdeník
Datum: 03.02.2004
Název: Transrapid - možná nový počátek historie dopravy
Ročník: 52
Číslo: 003
Autor: JAN BALTUS
Str.: 13
Rubrika: Technický týdeník
Oblast: Časopisy
Zpracováno: 05.02.2004 15:19:42
Identifikace: TT20040203000046

Text:
Na Vánoce roku 2002 byla bez větších známek vzrušení mezi českými odborníky zprovozněna první komerční trať Transrapidu v Číně mezi městem Šanghaj i místním letištěm Pudong vzdáleným 30 km. Zatím co linkový autobus potřebuje k překonání této vzdálenosti nejméně 45 min, Transrapidu stačí 8 min klidné a bezpečné jízdy.
Už v tomto roce převeze Transrapid l0miliontého cestujícího a do roku 2010 to bude dvojnásobek pasažérů. Zatím jezdí v Šanghaji tří soupravy o 5 sekcích, od roku 2004 bude každá souprava složena ze 6 sekcí a každá přijme 574 cestujících. Už dnes vlak jezdí v lOminutových intervalech, takže doprava mezi vzdáleným letištěm a středem města se stala světovou atrakcí. Kupodivu právě v Číně* Vždyť převézt hlavy států Německa a Číny rychlostí 430 km/h je počin, který pro technice něco znamená. Zvláště, když spokojená s funkcí Transrapidu plánuje v nejbližší době postavit 8000 km nových tratí a pokračování dobrých vztahů s německými techniky HEtóvá SRN jasnou obchodní perspektivu. Čechům, kteří lehkomyslně odepsali transportní techniku ze svého průmyslového portfolia, nezbývá než "blahopřát" a zpytovat svědomí.
OD IDEJE KE SKUTEČNOSTI
nebo od snu k realizaci bývá v technice trnitá cesta, vydlážděná nezdary a neustálým vylepšováním. Transrapid je toho dokladem. V roce 1934 obdržel Hermann Kemper patent na magneticky nadnášenou soupravu podobající se železnici. V roce 1969, tedy po vzkříšení Německa a oživení jeho hospodářství byla ustanovena studijní skupina, která měla průmyslovou realizaci patentu posoudit. Stačily jí k tomu tři roky a už v roce 1971 se první model Maglevu, jak se začal projekt nazývat, pro jednu osobu osvědčil Realizace: Messerschmitt-Bolkow-Blohm, trať 660 m. Tedy žádný malý model. Hmotnost vozidla 4,8 t a čtyři sedadla, to byla další verze Trasrapidu s rychlostí 90 km/h, dosahovaná asynchronním lineárním motorem.
V roce 1972 už skupina Siemens, AEG Telefinken a BBC zkouší systém EDS - elektrodynamického nadnášení s použitím supravodivých cívek. V Erlangenu postavili dráhu dlouhou 900 m a testovací vozidlo dosahuje rychlosti 401,3 km/h.
V roce 1973 už existuje Transrapid 04 a o rok později Němci vylepšují pohon pomocí statorového systému s jiným principem vznášení, který byl alternativou k zatím použitému řešení. Testovací vozidlo na tomto principu dosahuje rychlosti 400 km/h.
Další podstatný krok se udělal do roku 1976, kdy bylo na vodiče postaveno první vozidlo typu Transrapid pro cestující. Hmotnost už jen 2,51, čtyři sedadla a pohon opět synchronním lineárním motorem. Zvítězila tato alternativa, a jen pro zajímavost, odpovědnost za další směr vývoje učinilo Ministerstvo pro výzkum a technologie (tento pojem a činnost byly prof . Klausem ze slovníku českých ekonomů vymazány).
V roce 1979 jezdí na výstavě v Hamburku Transrapid 05, vůz dlouhý 26 m pro 68 cestujících měl 30,8 t a jezdil rychlostí 75 km/h.
Transrapid 06 už je složen ze dvou sekcí dlouhých 54 m o hmotnosti 1021,
převážel 192 sedících cestujících rychlostí 400 km/h. Mezitím Němci postavili l0km zkušební trať. V roce 1988 začíná jezdit Transrapid 07 a dosahuje rychlosti 500 km/h.
Zjišťují se a ověřují první přednosti Transrapidu oproti železnici. Klidnost jízdy, vozidla bez mechanických částí nepodléhají opotřebení a tudíž jezdí bez údržby, vysoká stoupavost až 10 % umožňuje kopírovat reliéf krajiny více než dosavadní železnice, což podporuje ještě možnost ostřejších zatáček, jeli jich třeba.
Transrapid 07 dosahuje rychlosti 450 km/h a Němci uvažují poprvé o spojení Berlín-Hamburk. Parlament, čili Budestag, přijímá v roce 1996 příslušné zákony o dopravě Transrapidem a technických podmínkách provozu! Po vzoru Němců se připojují i USA a uvolňují peníze na studium možností využití Transrapidu v městských oblastech.
Vyjíždí Transrapid 08, třísekční souprava o délce 78,8 m a 53 t hmotnosti s nosností 15 t, pojme 92 sedících pasažérů.
Svět se více a více zajímá o Transrapid a pomalu chápe, že Němci nabídli světu
nový způsob dopravy budoucnosti. Podepisují se dohody s Čínou a USA. Zbytek už je současnost, či spíše budoucnost Mezitím se v ČR rozpadá výroba železničních lokomotiv a výroba vozů metru a možná i tramvají v bývalém, ale silné poničeném ČKD přechází do rukou Němců, společnosti Siemens. Konkurenci vzdoruje pouze Škoda Plzeň výrobou tramvají a trolejbusů. Na stavbě koridoru Děčín - Břeclav, který nemá ani parametry TGV nebo Intercity, se ztrácejí miliardy a první vozy Pendolina, které nakonec CD kupují od Fiatu (dnes Alstomu) po krachu vlastního českého projektu konzorciálního typu vyjedou na renovovanou, nikoliv speciální, trať pravděpodobně letos. Stavba dráhy letiště Praha Ruzyně - střed města je v nedohlednu, neboť o ní rozhodují politici volení v komunálních volbách.
JAN BALTUS

Zpracovatel: Anopress IT

 

 Ministr Svoboda jednal na Filipínách o zakázkách zbraní a tramvají

Zdroj: Radio Praha ČRo 7
Datum: 02.02.2004
Název: Ministr Svoboda jednal na Filipínách o zakázkách zbraní a tramvají
Oblast: Internet
Zpracováno: 03.02.2004 10:28:52
Identifikace: I320040202000010

Text:
Český ministr zahraničí Cyril Svoboda se na Filipínách sešel s
nejvyššími představiteli země. Jednal s nimi mimo jiné o možných
zbrojních zakázkách českých firem a o nových dodávkách českých
tramvají, které jezdí ve filipínské metropoli Manile. ČTK to sdělil
mluvčí ministerstva zahraničí Vít Kolář. Šéfa české diplomacie přijala
filipínská prezidentka Gloria Macapagalová-Arroyová a ministryně
zahraničí Delia Albertová. Za české ministerstvo obrany pak Svoboda
podepsal memorandum o porozumění mezi ČR a Filipínami.

S filipínským ministrem obrany Eduardem Ermitou hovořil český ministr
zahraničí také o možných dodávkách českých pistolí a letadel L-159, o
které projevila filipínská strana zájem. S ministrem dopravy Leandrem
Mendozou mluvil o prodeji dalších tramvají podniku ČKD, které se
osvědčily v hlavním městě Manile. Detailní podobu případných kontraktů
projednají podle Koláře až české firmy.

Již v neděli se český ministr zahraničí v Manile poklonil památce sedmi
českých hrdinů, kteří se vyznamenali v boji o Filipíny za druhé světové
války, a odhalil jejich pomník. Na dosud neznámý osud českých
dobrovolníků, kteří v řadách americké armády bránili filipínský
poloostrov Bataan před japonskou agresí, upozornil český velvyslanec na
Filipínách Stanislav Slavický. Ten se o zapojení Čechů, kteří nakonec
padli do japonského zajetí a absolvovali pochod smrti do zajateckých
táborů, dozvěděl loni od filipínského válečného veterána.

V úterý pokračuje česká delegace do Austrálie a svou asijskou cestu
zakončí na Novém Zélandu.

Zpracovatel: Anopress IT

 

 V Čakovicích se převrátil autobus s lidmi

Zdroj: Mladá fronta Dnes
Datum: 31.01.2004
Název: V Čakovicích se převrátil autobus s lidmi
Ročník: 15
Číslo: 026
Autor: JAN ZIEGLER
Str.: 02 - Praha
Rubrika: PRAHA
Oblast: Tisk celostátní
Zpracováno: 31.01.2004 07:32:37
Identifikace: MF20040131010009

Text:
Praha - Hrůzostrašně vypadala nehoda, při níž se deset minut po třinácté hodině převrátil na bok v Semilské ulici v Čakovicích autobus linky 259, který mířil do Letňan. Mluvčí Dopravního podniku Michaela Kuchařová uvedla, že řidič autobusu se vyhýbal osobnímu autu v protisměru: "Domníval se, že je ještě na silnici, zmátl ho však sníh na krajnici, který se pod autobusem utrhl, a ten se obrátil na bok. V autobuse bylo patnáct lidí," řekla. Naštěstí se při havárii nikdo nezranil, cestující však byli vystrašení, uvnitř vozu nastala zpočátku panika, někteří lidé hrůzou vykřikli a snažili se dostat ven. Museli však počkat, až na místo za necelých deset minut dorazili hasiči, kteří pomohli uvolnit zaklíněné dveře a uvězněné cestující vysvobodili. "Ve dveřích jsme museli předtím rozbít sklo," tvrdí hasičský vyšetřovatel Martin Kavka.
Autobus potom dostali hasiči jeřábem zpátky na silnici. Zrádný sníh včera způsobil řidičům velké problémy i jinde. Nešťastný řidič Dopravního podniku nebyl sám, kdo takto dopadl. Hasiči včera vyjížděli k dalším třem autům, jejichž řidiče zmátl napadaný a navátý sníh na kraji vozovky, který se pod jejich vozy utrhl, a oni tak skončili v příkopu.
"Dvakrát byli naši hasiči v Uhříněvsi, ráno tam vytahovali jeřábem z příkopu toyotu a dopoledne před druhou hodinou nákladní auto. Pomohli jsme také kolegům z Prahy-západu, když jsme kolem jedenácté hodiny vytahovali auto z příkopu v Chýních," řekl Kavka. Problémy Dopravního podniku však včera neskončily převráceným autobusem v Čakovicích. Odpoledne v půl čtvrté museli vyrážet hasiči na Pankrác, kde se v ulici Na Strži srazil městský autobus s fabií. Odtud však odvezla sanitka záchranné služby jednoho zraněného člověka z auta do nemocnice. Odpoledne pak měli smůlu lidé na Zahradním Městě. Tam nepozorný řidič nákladního auta strhl krátce před třináctou hodinou trolej a tramvaje se odtud nedostaly na hostivařské nádraží. Trvalo dvě hodiny, než pracovní čety Dopravního podniku trolej opravily. "Po celou tu dobu tady byla zavedena náhradní doprava, jezdilo tady sedm autobusů," řekla mluvčí Kuchařová. Sníh byl v poslední době vůbec původcem velkých potíží Dopravního podniku. Některé autobusové linky dokonce kvůli zasněženým silnicím nejezdily před čtrnácti dny vůbec. Autobusy tehdy během dne nejely na sídliště Košík, potíže měly ve Vršovicích, Suchdole a v Praze 13. Čtyřicet minut nejezdily ani autobusy v části Modřan. Uvázl tam kloubový autobus na lince 157, který se zalomil kloubem k vozovce. Kvůli poruše nemohl jet dál a musel být vyproštěn speciálním jeřábem.

JAN ZIEGLER

Zpracovatel: Anopress IT

 

 Tramvaje z Plzně budou vozit cestující v Itálii

Zdroj: Mladá fronta Dnes
Datum: 29.01.2004
Název: Tramvaje z Plzně budou vozit cestující v Itálii
Ročník: 15
Číslo: 024
Autor: nov
Str.: 02 - PLZEŇSKÝ KRAJ
Rubrika: kraj plzeňský
Oblast: Tisk celostátní
Zpracováno: 29.01.2004 06:34:29
Identifikace: MF20040129060006

Text:
Plzeň ( nov) - České tramvaje budou vozit pasažéry v Itálii. Společnost Škoda Dopravní technika totiž právě v těchto dnech získala kontrakt na dodávku tramvají za zhruba 400 milionů korun. Z Plzně poputuje do italského města Cagliari šest nízkopodlažních velkokapacitních vozů značky Vektra. " Ve smlouvě je již zakomponována možná opce na dalších sedm kusů, čímž by se dodávka dostala na úroveň asi jedné miliardy korun," uvedl mluvčí Škodovky Karel Samec. Italové plánují začít využívat nové tramvaje v červnu roku 2006.
První tramvaje se znakem okřídleného šípu dorazí na Sardinii na jaře 2006. Technicky i designově vychází z prototypu představeného v prosinci 2003. Právě ten nyní jezdí v rámci testů v ulicích Plzně.
Tramvaj pro metropoli Sardinie je třicet metrů dlouhá a pojme až tři stovky cestujících. Vozy budou pětičlánkové a obousměrné - mají tedy stanoviště pro řidiče na obou stranách. Škodovácká vozidla vybavená klimatizací budou jezdit na trati blízko rozlehlých pískových pláží. Italský zákazník je prvním odběratelem nových vozů Vektra z produkce Škodovky, podle zdrojů ze Škodovky je nyní v jednání je zakázka pro další zahraniční zemi. " Zcela jistě nám pomohla reference, kterou představuje kontrakt na dodávku dvaceti nízkopodlažních vozů pro hlavní město České republiky Prahu. Bez ní bychom se neprosadili vůbec, nebo velmi komplikovaně," uvedl generální ředitel Škody Martin Roman

Zpracovatel: Anopress IT

 

 Ostravští dopraváci rozjeli kampaň proti vandalům

Zdroj: Moravskoslezský deník
Datum: 28.01.2004
Název: Ostravští dopraváci rozjeli kampaň proti vandalům
Ročník: 04
Číslo: 023
Autor: Radim Šlezingr
Str.: 09
Rubrika: Ostrava
Oblast: Severní Morava
Zpracováno: 28.01.2004 00:56:24
Identifikace: WD20040128000010

Text:
Radim Šlezingr Ostrava Veřejnou kampaň proti vandalům rozjel v minulých dnech Dopravní podnik Ostrava ve spolupráci s ostravským magistrátem. V každé tramvaji nyní visí leták, na kterém jsou vyčísleny škody, jež neukáznění cestující každoročně v ostravské městské dopravě způsobí. Vandalové nejčastěji ničí vozy spreji, škrábou na okna nápisy kovovými předměty, likvidují sedačky či nelegálně vylepují na zastávkách plakáty. Cestující se nyní mohou z letáku dozvědět, kolik stojí například nové okno do tramvaje. "Je to naše aktivita. Ve spolupráci s městem se snažíme upozornit na důsledky, které vandalismus v městské hromadné dopravě způsobuje. Roční částka, která je součtem všech škod na vozidlech, se pohybuje okolo šesti a půl milionu korun,"uvedl mluvčí Dopravního podniku Ostrava Miroslav Albrecht. Tím ale výčet škod nekončí. Vandalové každoročně působí dopravnímu podniku škody za dalších zhruba deset milionů korun na zastávkách, automatech na výdej jízdenek a dalším zařízení. Letáky s vyčíslenými škodami budí zájem cestujících. "Já jsem netušil, že je to dohromady tak velká škoda. Za šest a půl milionu korun se dá pořídit slušný rodinný dům,"uvedl cestující Jiří Jánský. Dopraváci v souvislosti s řáděním vandalů opět upozorňují veřejnost na akci, na základě které může dostat odměnu každý cestující, jenž pomůže dopadnout vandala. Takový cestující může dostat od Dopravního podniku Ostrava odměnu v podobě jízdenek nebo kuponů až do ceny roční síťové jízdenky pro Ostravu. "Nějaké odměny jsme už vyplatili. Byli mezi nimi i zaměstnanci dopravního podniku. Tím chci říct, že se tato výzva týká všech, nejen cestujících. Jde o to, že se snažíme přimět veřejnost, aby nebyla k vandalům lhostejná. Výzva samotná se vztahuje k odměnám, které budou uděleny těm lidem, kteří nám určitým způsobem pomohu dopadnout konkrétního pachatele vandalismu,"dodal Albrecht.

Zpracovatel: Anopress IT

 

 Dluhy Prahy plně pod kontrolou!

Zdroj: Ekonom
Datum: 22.01.2004
Název: Dluhy Prahy plně pod kontrolou!
Str.: 40
Autor: Jiří Paroubek
Rubrika: Podniky
Oblast: Časopisy
Zpracováno: 22.01.2004 04:42:37
Identifikace: EK20040122000051

Text:
Náměstek primátora Paroubek odmítá kritiku bývalého primátora Kasla.

Jan Kasl, můj bývalý kolega z pražské městské rady, ve které jsme spolu působili v letech 1998-2002, to přehnal ve svém článku Jak to je s dluhy Prahy v Ekonomu č. 2. Jinak jsem rád, že vcelku objektivně zhodnotil minulé volební období, kdy jsem byl stejně jako nyní náměstkem primátora pro finance. Myslím, že s finanční politikou, která se tehdy prováděla, nemá problém. Proto jsem se ho na poslední schůzi pražského zastupitelstva (ZHMP) zeptal, v čem se vlastně změnila koncepce dluhové služby města pro rok 2004 oproti té z roku 2002, kdy byl primátorem. Odpovědět mohu za něj - nijak.

V roce 2002 a 2003 se ovšem město muselo vypořádat s následky povodní, v důsledku nichž vznikly škody na veřejném majetku Prahy ve výši zhruba 15 mld. Kč. Tyto škody se podařilo rozpočtově plně pokrýt a jejich rozhodující část fyzicky odstranit. Zhruba třetinu škod jsme pokryli z rozpočtu města, třetinu z dotací státu a z Fondu solidarity EU (nikdy předtím Praha takovéto dotace od státu nedostala - a jsem rád, že jsem se na tom podílel) a zbývající třetinu z úvěrů.

V ROZPORU SE SKUTEČNOSTÍ je ovšem to, že by se snad jednalo o "rozmařilé půjčky", jak o nich píše Jan Kasl. Jen tak mimochodem, ze dvou půjček EIB na odstraňování povodňových škod v souhrnné výši cca 4,5 mld. Kč platíme nyní úrok 2,04 % (doba splatnosti jednoho úvěru je 25 let a druhého 30 let, oba mají odklad splátek jistiny 6 let). Třetí úvěr, použitý na obnovu bytového fondu ve zničeném Karlíně, je získán od Státního fondu rozvoje bydlení na deset let, s 1 % úrokem. Rád se nechám poučit, zda existují v této zemi pro některý subjekt výhodnější úvěry než tyto.

Město, ostatně v souladu s koncepcí dluhové služby, pro kterou Jan Kasl na jaře 2002 ještě hlasoval, rozhodlo ihned po povodni o vydání emise obligací v rozsahu 170 mil. eur (5,3 mld. Kč). Tato částka je v letech 2003-2004 použita k dokončení výstavby barrandovské tramvajové tratě a tunelů Mrázovka.

Chci připomenout, že z vlastních rozpočtových zdrojů (tedy z daňových příjmů a z příjmů z vlastního majetku) může město každoročně dávat na investice maximálně 7 mld. Kč. Objem reálných investičních potřeb města je ovšem zhruba dvacetkrát vyšší. V příštích deseti letech bychom potřebovali realizovat 120-150 mld. Kč investic.

POUŽITÍ CIZÍCH ZDROJŮ tedy bylo v posledních letech jedinou cestou, jak urychlit výstavbu trasy B metra, trasy C metra (v příštím roce budou otevřeny 2 nové stanice), jihozápadní části městského okruhu i dalších investičních priorit, jako je výstavba a obnova městské infrastruktury či bytová výstavba, a nepotlačit přitom investice do školství, zdravotnictví, kultury, životního prostředí atd.

Na tomto postupu se zhruba od poloviny devadesátých let shodla všechna zastupitelstva Prahy bez ohledu na politické složení. Vycházela z jednoduchého faktu, že je nezbytné realizovat investice potřebné pro nejzákladnější chod města i za cenu úvěrů, protože použití pouze vlastních zdrojů by znamenalo nepřijatelný odklad řešení problémů, zatímco plánované stavby by se dále prodražovaly inflací a dalšími vlivy. Tím by bylo zároveň nastaveno určité investiční tempo - začít dnes realizovat prioritní investice jen z vlastních zdrojů města prakticky znamená desítky dalších staveb zastavit. To je nepředstavitelné a jsem stoprocentně přesvědčen, že by to neudělal ani Jan Kasl, kdyby uspěl v boji o primátorské křeslo, o jehož získání pro toto volební období znovu a neúspěšně usiloval.

A nyní se zastavím u Kaslova "schodku" městského rozpočtu, jak jej prezentuje ve svém článku.

ROZPOČTOVÉ VÝDAJE v roce 2004 převyšují skutečně rozpočtové příjmy města o 14 mld. Kč. Ale z této částky jsou pouze 2,3 mld. Kč cizí zdroje, ze zůstatku emise obligací vydané v roce 2003.

Částku 6 mld. Kč tvoří peníze, které město přechodně a jaksi jen účetně "půjčilo" do rozpočtu ze svých účtů jako dočasnou náhradu neinvestiční dotace ze státního rozpočtu pro krytí výdajů ve školství. Tuto částku město dostane během krátké doby potvrzenou od státu zpět a má od státu zajištěno, že tyto prostředky od něj obdrží letos v plné výši. Pokud by město neprovedlo takovouto - v zásadě jen "stínovou" - rozpočtovou operaci bez jakýchkoliv skutečných výdajů, nemohlo by schválit rozpočet na rok 2004 a muselo by hospodařit v drahém rozpočtovém provizoriu.

Další 4,7 mld. Kč ze "schodku" představují převody peněz na investice, které nebyly v roce 2003 uskutečněny, do roku 2004. Opět se nejedná o žádný nový výdaj a město na něj má své peníze. K tomu je tu 1,06 mld. Kč finančních zdrojů z rozpočtových rezerv z roku 2003, takže tyto peníze město rovněž má!

KRYTÍ "SCHODKU" je tedy zajištěno téměř 12 miliardami vlastních peněz města - z celkových 14 miliard!

Na konci tohoto roku mělo město na svých účtech nikoliv 17 mld. Kč, o kterých píše Kasl, ale zhruba 15,4 mld. Kč. Dalších 1,4 mld. Kč daňových příjmů z roku 2003 přišlo městu až začátkem roku 2004. Je to jistě úctyhodná suma, ale až na 3,6 mld. Kč se jedná o peníze, o jejichž použití již bylo jednou rozhodnuto a účel tohoto čerpání je nutné držet:

4,1 mld. Kč je na šetřícím účtu města, což jsou rezervy na splacení závazků města (tří obligací a jednoho úvěru), jejichž splatnost končí jednorázově v letech 2009-2013; každoročně bude tak muset město v příštích letech na tento účel až do roku 2013 odkládat cca 1,6 mld. Kč;

4,7 mld. Kč představují zmíněné meziroční převody peněz na určené investice (jedná se o účelově vázané peníze);

1,06 mld. Kč jsou z roku na rok převedené rezervy;

2,9 mld. Kč jsou zůstatky nepoužitých cizích zdrojů, rovněž účelově vázané;

cca 400 mil. Kč jsou další rezervy.

Zdůrazním ještě jednu důležitou informaci. Výše zmíněnou částku 3,6 mld. Kč je možné skutečně považovat za přebytek likvidity města za rok 2003. Je to jistě vynikající úspěch hospodaření města.

Město v rozpočtu již rozhodlo, že na krytí 3,1 mld. Kč investic (protipovodňová opatření, nákup autobusů, tramvají, atd.) bude použito buď nové emise obligací či přebytku likvidity, bude-li vytvořen v potřebné výši. Nyní je jasné, že loňský přebytek hospodaření bude na krytí těchto potřeb dostačující a myslím, že Praha si nemusí půjčovat další peníze.

JEŠTĚ JE NUTNÉ komentovat názor Jana Kasla, že vytváření depozit na umořování jednorázově splatných dluhových závazků města v letech 2009-2013 v rozsahu 20 mld. Kč není třeba. Potřebné zdroje na splácení starých dluhů lze podle něj získat pořízením dluhů nových. Toto ekonomické perpetum mobile má jistě své "výhody". Ale ne pro odpovědného hospodáře, a tím chce městská rada být. Ve svých důsledcích by to znamenalo konzervovat tuto část stávajícího dluhu na dvacet či třicet let. Tímto saltem mortale ve finanční politice města by byly znepokojeny ratingové agentury i banky, které městu poskytly peníze. Znamenalo by to pro Prahu značné komplikace.

Vedle toho, v letech 2005 až 2009, si město bude muset půjčit další obrovské peníze: 11-15 mld. Kč na financování rekonstrukce čistírny odpadních vod (dotační peníze z různých dalších zdrojů nepřesáhnou 5 mld. Kč). Půjde také o to, aby se v příštích letech vytvářením potřebných finančních rezerv držel čistý dluh města na uzdě.

Znovu opakuji jako mnohokrát předtím - ale od června 2002 již ne s podporou Jana Kasla - že zadlužení Prahy je zcela přiměřené a pod plnou kontrolou vedení města.

Jiří Paroubek
náměstek primátora hl. m. Prahy pro finance

Zpracovatel: Anopress IT

 

 Řidiči autobusů se bouří proti novele

Zdroj: Právo
Datum: 28.01.2004
Název: Řidiči autobusů se bouří proti novele
Ročník: 14
Číslo: 023
Autor: Jiří Novotný
Str.: 18
Rubrika: Trhy & Ekonomika
Oblast: Tisk celostátní
Zpracováno: 28.01.2004 07:03:23
Identifikace: PR20040128000116

Text:

Řidičům autobusů se nelíbí vládní návrh novely zákona o provozu na pozemních komunikacích, jímž se již v únoru začne zabývat parlament. Některá ustanovení novely považují za diskriminační a změny chtějí prosadit i za cenu protestních akcí.

"V novele jsou navrhovány pro řidiče autobusů a nákladních vozidel až dvakrát vyšší pokuty než pro ostatní motoristy. Pravomoci policie zase mají být rozšířeny takovým, způsobem, který by profesionální řidiče existenčně ohrozil," řekl v úterý Právu Stanislav Havrlík, předseda podnikového výboru odborového sdružení divize Autobusy Dopravního podniku hlavního města Prahy. Na otázku, o jaké protestní akce může jít, Havrlík odpověděl: "Takové, jaké má ve scénáři každé odborové sdružení. V našem případě lze zorganizovat demonstrační jízdy, blokády silnic, nebo dokonce vyhlásit stávku. K té bychom ale přikročili až po vyčerpání všech možností." Odboráři své připomínky oficiálně vznesou na zasedání hospodářského výboru Sněmovny. O společném postupu se chtějí domluvit se Svazem dopravy i se sdružením Česmad Bohemia, jehož členy je více než dva tisíce podnikatelů v nákladní a autobusové dopravě. "Uvědomujeme si, že sami bychom mnoho nedosáhli," prohlásil Havrlík. Novelou má být v Česku od letošního 1. července zaveden bodový systém postihu neukázněných motoristů. Ti by po dosažení dvanácti trestných bodů přišli automaticky na rok o řidičské oprávnění. Policii má zase novela vrátit právo odejmout vážnému provinilci na místě řidičský průkaz. Vláda chce také notně přitvrdit výši blokových pokut i postihy ve správním řízení. Za nejtěžší přestupky, jako je alkohol za volantem, je pro profesionální řidiče navrhována pokuta až sto tisíc korun a i několikaletý zákaz řízení. Přitom pro řidiče osobních aut a motocyklů má být maximální hranice pokuty padesát tisíc korun.

Policie se těší

Dopravní policie se na bodový systém, vyšší pokuty a vrácení práva odebírat na místě řidičský průkaz velmi těší. "Dlouho jsme po tom volali," potvrdil Právu šéf středočeské dopravní policie Stanislav Huml. Za všechny přestupky, u nichž je pokuta od 2500 korun, může motorista podle návrhu novely dostat zákaz řízení, i kdyby na kontě neměl ještě ani jediný trestný bod. Na otázku, zda to není příliš tvrdé, Huml odpověděl: "Rozhodně ne. Podívejte se do světa. Všude, kde se podařilo snížit výrazně nehodovost a počet mrtvých na silnicích, jsou postihy neukázněných motoristů velmi přísné. Nejlepší prevencí je represe. A my v České republice nedosáhneme podstatného snížení nehodovosti, dokud se lidé nebudou bát pravidla silničního provozu porušovat." Naopak autobusové odbory požadují, aby pokuty nebyly tak drastické a policie nadále nemohla řidičské průkazy odebírat. "Po celou dobu šetření až do vynesení pravomocného rozhodnutí přece musí být zachována presumpce neviny účastníka dopravní nehody. A pokud by řidič autobusu či nákladního auta přišel hned na místě o řidičák, znamenalo by to pro něj prakticky okamžitou ztrátu zaměstnání. Bez ohledu na to, jak dopadne správní či soudní řízení," upozorňuje Havrlík.

Šimonovský: Dvojí metr je nezbytný

Podle ministra dopravy Milana Šimonovského si tak přísná opatření vůči neukázněným motoristům vyžaduje neúnosná situace na silnicích. Vždyt jen za loňský rok bylo v ČR nahlášeno policii 195 851 nehod, při nichž přišlo o život 1319 lidí a 35 565 jich bylo zraněno. Větší přísnost vůči profesionálním řidičům než proti ostatním účastníkům silničního provozu zdůvodňuje ministerstvo dopravy tím, že řidiči hromadné osobní dopravy zodpovídají za bezpečnou přepravu cestujících. Nákladní auta zase při nehodách zpravidla způsobují podstatně větší škody než ostatní motorová vozidla. Loni způsobili řidiči autobusů 1772 nehod, při nichž zahynulo 41 osob. Řidiči nákladních automobilů měli na svědomí 26 626 nehod a 120 úmrtí na silnicích. Celkem se tedy tito profesionálové podíleli na nehodovosti v ČR zhruba patnácti procenty.

Zpracovatel: Anopress IT

 

 Nová naděje: metro do Ruzyně

Zdroj: Mladá fronta Dnes
Datum: 24.01.2004
Název: Nová naděje: metro do Ruzyně
Podtitulek: MF DNES zjistila, že by nová linka mohla fungovat do deseti let - pokud budou peníze
Ročník: 15
Číslo: 020
Autor: MAREK HEJDUK
Str.: 01 - Praha
Rubrika: PRAHA / Titulní strana
Oblast: Tisk celostátní
Zpracováno: 24.01.2004 06:21:59
Identifikace: MF20040124040003

Text:
Dejvice - Ještě nikdy k tomu nebylo tak blízko. Naděje, že metro povede z Dejvic přes Červený vrch, Petřiny a Dědinu na ruzyňské letiště je nyní nejsilnější v historii. Zatím existovala jediná zvažovaná varianta. Trasa A měla za Petřinami uhnout přes Bílou Horu do Zličína, kde by končila stejně jako dnes trasa B. Letiště měla s centrem metropole spojit rychlodráha. Po důležitých jednáních z minulých dnů se však situace výrazně změnila. Projekt metra na letiště se stává realitou. Neznamená to však, že se nebude stavět rychlodráha. Ta by se postavila také. Ale její prioritou by už nebyla obsluha letiště, ale propojení Prahy s Kladnem. Na rychlodráhu by se z metra přesedalo u starého letiště. Mimo jiné proto, že obě trasy vedle sebe - rychlodráha i metro - by se na nové letiště nevešly. "Zatímco dřív se jako zásadní dopravní systém v Praze 6 brala pouze rychlodráha, nyní už se zástupci města zabývají i naším návrhem na prodloužení metra," potvrdil včera novinku starosta Prahy 6 Tomáš Chalupa. Trasa metra A dál z Dejvic a Petřin už má přitom podporu i na magistrátu. "O tom, kam metro z Dejvic povede, se nyní bude diskutovat. Je pravděpodobná varianta směrem k letišti, rozhodnuto však ještě není," komentoval poslední důležitá jednání náměstek primátora Jan Bürgermeister, který má v kompetenci územní rozvoj Prahy. Stávající situace přitom způsobuje dopravní problémy, ale také blokuje stavební rozvoj mnoha pražských lokalit. Investoři by tu rádi stavěli, magistrát však musí podle Bürgermeistera území zatím nechat volné pro případnou stavbu podzemní dráhy. "Nyní se rýsuje možnost vybrat z obou variant prodloužení metra, ještě letos o jedné z nich rozhodnout, nebo minimálně začít měnit územní plán, ve kterém dosud prodloužení trasy A není umístěno," doplnil Jan Bürgermeister. On osobně prodloužení metra tímto směrem vidí jako velmi pravděpodobné. O variantách přitom bude dál jednat dopravní výbor. Ten sice nemá žádnou výkonnou pravomoc, ale podle svého předsedy začíná mít vliv a několikrát své návrhy prosadil i proti usnesením městské rady. "Já budu hledat cestu, aby se Praze 6 pomohlo," potvrdil včera předseda výboru dopravy František Laudát, že metro na letiště podporuje. "Pokud se opravdu letos rozhodne o prodloužení metra na Dlouhou míli, tedy ke starému ruzyňskému letišti, protože mít metro až k letišti, to by byl bonbonek, tak to považuji za nejšťastnější zprávu pro Prahu 6 za posledních deset let," neskrývá své emoce starosta Prahy 6 Tomáš Chalupa. Pokud by se vše podařilo, mohlo by metro tímto směrem jezdit třeba už za deset let. Otázkou zůstává, kdo to zaplatí. Praha totiž každoročně na nové dopravní stavby shání peníze těžko. Mimo jiné i kvůli metru se stále více zadlužuje.

Kudy má vést metro
Návrh trasy metra A na letiště, který posuzoval výbor dopravy zastupitelstva hlavního města.

Pracovní názvy nových stanic a kolik obyvatel bydlí v jejich těsné blízkosti
Dejvická - 21 000 obyvatel
Červený vrch - 8 600 obyvatel
Petřiny - 10 000 obyvatel
Liboc - 3 400 obyvatel
Dědina - 6 100 obyvatel
Dlouhá míle - přestupní stanice na rychlodráhu
Letiště Ruzyně - konečná

Zpracovatel: Anopress IT

 

 Soudkyně nařídila exekuci Inekon Group

Zdroj: Právo
Datum: 21.01.2004
Název: Soudkyně nařídila exekuci Inekon Group
Ročník: 14
Číslo: 017
Str.: 05
Rubrika: Zpravodajství
Oblast: Tisk celostátní
Zpracováno: 21.01.2004 06:41:54
Identifikace: PR20040121000032

Text:

Společnost Inekon Group, která se mimo jiné účastnila téměř třímiliardového tendru na dodání tramvají pro Prahu, navštívili včera exekutoři. Exekuci společnosti nařídila letos dvanáctého ledna soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 7 Markéta Faberová. "Pouze jsem se řídila rozsudkem pražského městského soudu, který v květnu loňského roku rozhodl, že Inekon dluží společnosti Apollo NET 288 tisíc dolarů plus sedmiprocentní úrok," řekla včera Faberová Právu. Zároveň odmítla poskytnout jakékoliv další informace, týkající se podstaty sporu obou společností. Inekon požadovanou částku zaplatil směnkou, řekl ČTK obchodní ředitel Inekonu Jiří Obručník. Další podrobnosti neuvedl. "O oprávněnosti pohledávky už rozhodl soud. Jedná se o více než dvě stě tisíc dolarů," řekl Právu majitel Apollo NET Milan Koder. Kdy a jak uvedenou pohledávku nabyl a jakým způsobem ji míní vymáhat odmítl komentovat. "Prostě tu pohledávku vůči Inekonu máme a to je všechno, co vám k tomu řeknu," uzavřel Koder.

Ředitel dluhy popírá

Překvapení zástupci firmy tvrdili včera exekutorům, že nejde o dluhy, ale o válku s někdejším partnerem. Firma Inekon Group totiž prodávala škodovácké tramvaje do Ameriky. Generální ředitel firmy Josef Hušek exekuci odmítl. "Byl nám doručen exekuční příkaz, který byl ovšem vydán na základě neexistující pohledávky ve výši 288 tisíc dolarů vůči společnosti Škoda dopravní technika," prohlásil ředitel a dodal: "Exekuční rozhodnutí vychází ze situace, kdy Inekon prodával tramvaje do Spojených států a Škoda dopravní technika nesplnila dodací lhůty náhradních dílů. Tím naběhlo penále ve výši asi 500 tisíc dolarů." Podle Huška představuje údajně dlužná částka právě penále, které musel Inekon započíst do celé transakce. "Právníci Škodovky byli o tom dobře informováni," dodal Hušek. Podle Miroslava Albrechta, tiskového mluvčího Dopravního podniku Ostrava, v němž vyrábí Inekon své tramvaje, se jednalo v celé záležitosti o nedorozumění. "Podle našich informací exekutoři přišli do pražského sídla firmy. Tam se však vše vyjasnilo a celá věc tím skončila," uvedl Albrecht.

V Praze firma neuspěla

Inekon se v loňském roce účastnil tendru na dodávky tramvají pro Prahu v celkové hodnotě až tři miliardy korun. Poté co Dopravní podnik hlavního města Prahy vyhlásil vítězem soutěže dceřinou společnost plzeňské Škody Holding, Škodu dopravní technika, se Inekon odvolal. Jeho představitelé označili podmínky soutěže za diskriminační a podali podnět k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Ten sice původně výběrové řízení zrušil, ale začátkem ledna své stanovisko změnil a soutěž uznal.

Zpracovatel: Anopress IT

 

 Na nové tramvajové trati by se mělo jezdit za sedm let

Zdroj: Deník Lučan
Datum: 21.01.2004
Název: Na nové tramvajové trati by se mělo jezdit za sedm let
Autor: PETR KINŠT
Str.: 17
Oblast: Severní Čechy
Zpracováno: 21.01.2004 06:47:22
Identifikace: SZ20040121000015

Text:
Žatec - České dráhy už mají připravenou trasu pro novou tramvajovou trať ze Žatce do Mostu. Ta by měla začít na okraji Mostu u dolu Hrabák a přes Havraň, Velemyšleves, Žiželice se napojí u Velichova na koleje Českých drah. Investiční náklady se v současné době odhadují pro variantu dvoukolejné tratě v celém úseku na necelé tři miliardy korun. Zahájení provozu je plánováno na rok 2011. Nová 23kilometrů dlouhá trať má napojit průmyslové zóny u Havraně a Žatce, kde má vzniknout téměř 20 tisíc nových pracovních míst.
"Podnět k myšlence vybudovat novou trať mezi Mostem a Žatcem dala právě plánovaná výstavba průmyslových zón Joseph v Havrani, která má vytvořit až 4000 nových pracovních míst a Triangle na bývalém vojenském letišti u Žatce, kde se plánuje až 15000 nových příležitostí," uvedl Marek Binko z odboru strategie a informatiky Českých drah. Kolejový systém TramTrain, tj. kombinace tramvajového a železničního provozu, má umožnit nejen dopravu zaměstnanců do nových podniků, ale také materiálu a zboží. Doba jízdy z Mostu do Žatce potrvá na nové trase přibližně 33 minut, vlakotramvaje na ní budou moci jezdit rychlostí až 100 kilometrů v hodině. Interval spojů ve špičce se přepokládá 15 minut.
Speciálně uzpůsobená kolejová vozidla podobná tramvajím, tzv. vlakotramvaje, projedou svou trasu na tramvajové síti v Mostě nebo i Litvínově. V nynější zastávce Most - dopravní podnik odbočí na nový úsek. U dolu Hrabák v Čepirohách se bude nová zastávka, v jejíž blízkosti bude umístěn i styk tramvajové napájecí soustavy o napětí 600 V s železniční soustavou 3000 V. Dále trať povede po levé straně silnice I/27 Most - Žatec. Průchod obcí Havraň je prozatím navržen ve třech variantách, přičemž tam budou zřízeny zastávky Havraň sever u budoucí průmyslové zóny George II, Havraň obec umístěná co nejblíže středu obce a Havraň jih v blízkosti průmyslové zóny Joseph. Údolí, ve kterém se nachází obec Velemyšleves, přetne nový most společný jak pro novou trať, tak i pro přeložku silnice I/27. Tu má Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) v plánu stavět v letech 2007 až 2009. Ještě před mostem bude zřízena zastávka pro obyvatele obce. Další vedení tratě v oblasti nové mimoúrovňové křižovatky silnic I/27 a I/7 Praha - Chomutov je zatím řešeno ve dvou variantách. Na trati tam budou v prostoru průmyslové zóny Triangle dvě zastávky a napojí se na dnešní železniční vlečku z Postoloprt, po které bude jezdit železniční nákladní doprava nejen do zóny Triangle, ale po nové trati i do zóny Joseph v zastávce Havraň jih. "Pokračování tratě do Žatce je prozatím navrženo ve dvou variantách. Nicméně je pravděpodobnější trasa v souběhu se silnicí I/27 po novém mostě přes údolí nad Žíželicemi. Zastávka pro obyvatele vesnice bude před mostem," uvádí se na internetových stránkách Českých drah. ŘSD chce silniční přemostění Žiželic postavit v letech 2008 až 2010. Za mostem povede trať kolem Velichova do stejnojmenné zastávky na železniční trati Žatec Chomutov, kde se napojí na současné koleje Českých drah.

Zpracovatel: Anopress IT

 

 Tramvajáci nechtějí vozy ze Škodovky

Zdroj: Večerník Praha
Datum: 16.01.2004
Název: Tramvajáci nechtějí vozy ze Škodovky
Ročník: 15
Číslo: 013
Autor: kec
Str.: 02
Rubrika: Praha
Oblast: Střední Čechy
Zpracováno: 16.01.2004 05:19:36
Identifikace: V120040116000008

Text:
Praha - Federace řidičů tramvají se včera ohradila proti plánovanému nákupu tramvají z plzeňské Škody. Tvrdí, že vozy jsou vhodné pro rovné tratě rychlodrážního typu. "Těch je ale v Praze minimum, jen do Modřan a na Barrandov," uvedl předseda federace Antonín Dub. Nové vozy, které by měly začít sloužit cestujícím za dva roky, mají jen tři podvozky, zatímco stávající tramvaje čtyři. Podvozky navíc budou neotočné, což přinese v obloucích větší zatížení kolům i kolejnicím. "Tyto věci znamenají, že dojde k jejich většímu opotřebení a budou se muset častěji opravovat a vyměňovat," řekl Dub. "Navíc najíždění do oblouků nebude plynulé, tramvaj sebou bude škubat a projeví se to na pohodlí cestujících," dodal. Zástupci dopravního podniku s jejich argumentací nesouhlasí. "Výběr prováděli jak naši techničtí pracovníci, tak i experti mimo podnik, například nezávislí odborníci na kolejovou dopravu z Českého vysokého učení technického," řekla mluvčí DP Michaela Kuchařová.

(kec)

Zpracovatel: Anopress IT

 

 Konkurenci se nelíbí, že má tramvaje dodat Škoda

Zdroj: Mladá fronta Dnes
Datum: 14.01.2004
Název: Konkurenci se nelíbí, že má tramvaje dodat Škoda
Ročník: 15
Číslo: 011
Autor: ČTK
Str.: 04 - PRAHA
Rubrika: Praha
Oblast: Tisk celostátní
Zpracováno: 14.01.2004 06:14:57
Identifikace: MF20040114030019

Text:
Praha (ČTK) - Společnost Inekon Group se cítí poškozena rozhodnutím antimonopolního úřadu v soutěži na dodávku tramvají pro pražský Dopravní podnik. Firma proto podala podnět nejvyšší státní zástupkyni Marii Benešové, aby na příslušné rozhodnutí úřadu podala žalobu. Soutěží na dodávku tramvají, které pro Prahu vyrobí firma Škoda Dopravní technika, se na popud Inekonu a Siemensu zabýval Úřad pro ochranu hospodářské soutěže a výběrové řízení zrušil. Po odvolání Dopravního podniku v prosinci své rozhodnutí změnil. Nařídil podniku pouze upravit jednu formulaci v podmínkách tendru. Firma Inekon Group se cítí tímto rozhodnutím poškozena. Předsedu Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Josefa Bednáře viní z toho, že svým rozhodnutím schválil nerovné soutěžní prostředí kolem zakázky. Pražský Dopravní podnik koupí 20 nízkopodlažních tramvají od plzeňské Škody Dopravní technika za 1,1 miliardy korun. Škoda Dopravní technika, součást Škody Holding, má podniku dodat první dvě tramvaje do konce roku 2005.

Zpracovatel: Anopress IT

 

 Tramvaje měly včera černý den

Zdroj: Mladá fronta Dnes
Datum: 13.01.2004
Název: Tramvaje měly včera černý den
Podtitulek: Cestující měli štěstí, vyvázli bez zranění. Na dvou místech do sebe nabouraly tramvaje
Ročník: 15
Číslo: 010
Autor: JAN DAVID
Str.: 01 - PRAHA
Rubrika: Praha / Titulní strana
Oblast: Tisk celostátní
Zpracováno: 13.01.2004 07:01:42
Identifikace: MF20040113030001

Text:
Holešovice - Hlasitá rána se rozlehla včera dopoledne křižovatkou Partyzánské a Plynární ulice v Holešovicích. Řidič tramvaje číslo 12 udělal chybu a deset minut po půl jedenácté narazil do boku soupravy stejné linky v protisměru. Střet způsobil škodu za jeden milion korun, nikdo z pasažérů nebyl zraněn. "Připravovali jsme zrovna obědy a najednou jsem zaslechla ránu. Šla jsem se podívat ven a dvě tramvaje tam byly v sobě. Cestující však nezpanikařili a docela v klidu si vystoupili," řekla servírka v restauraci Na Kovárně v Partyzánské ulici. Vykolejená "dvanáctka" přitom skončila až u chodníku jenom pár metrů od vchodu do tohoto podniku a zpět na trať se ji podařilo dostat zhruba za půl hodiny. Na místo byl přivolán i jeřáb. Přestože se nehoda stala poblíž stanice metra Nádraží Holešovice, tramvaje musely být odkloněny už od Strossmayerova náměstí. Náhradní autobusová doprava nebyla zavedena. "Tramvaje totiž blokovaly dopravu," uvedla po poledni mluvčí Dopravního podniku Michaela Kuchařová s tím, že nehodu zavinil řidič jedné z tramvají, když nedával pozor a jel na výhybce nesprávným směrem. Dopravní podnik mu podle Kuchařové odebere osvědčení k řízení tramvaje. Aby ho získal zpět, bude muset znovu vykonat zkoušku. "Pracovníci Dopravního podniku ručí v takových případech za škody třemi měsíčními platy. Podnik také může řidiče postihnout na prémiích," dodala mluvčí. Nic to však nemění na tom, že ze směru od Výstaviště se v místě nehody tvořily kolony. Mohlo to být ještě horší, ale strážníci městské policie, kteří pomáhali usměrňovat provoz, všechna přijíždějící vozidla posílali na chodník. Jinak by se křižovatka zřejmě zcela ucpala. Přitom včera nešlo o jedinou srážku tramvají. Dvě soupravy se střetly také u sousední zastávky před Výstavištěm jenom o hodinu dříve. Souprava číslo 17 tam před tři čtvrtě na deset najela na vůz linky 15. Opět nikdo nebyl zraněn, tramvaje tudy nejezdily čtrnáct minut a škoda činí podle drážní inspekce sto tisíc korun.

Zpracovatel: Anopress IT

 

 Revizora už poznáte: Bude mít uniformu!

Zdroj: Blesk
Datum: 13.01.2004
Název: Revizora už poznáte: Bude mít uniformu!
Podtitulek: Cestujícím se nelíbí, že kontroloři dopravního podniku jsou neupravení
Ročník: 13
Číslo: 010
Autor: Kateřina Nová
Str.: 04
Rubrika: Praha
Oblast: Tisk celostátní
Zpracováno: 13.01.2004 05:10:53
Identifikace: BL20040113000030

Text:
PRAHA - Černí pasažér! blýská se na lepší časy! Revizoři dopravního podniku (DP) budou nosit uniformy. Poznáte je tedy na sto honů! Zatím je obléknou jen někteří v metru a na "třístovkových" linkách autobusů. Od dubna možná další. Důvod? Cestující si prý stěžují, že revizoři chodí oblékaní ledabyle a nevhodně. Revizorské "uniformy" jsou podle mluvčí DP Michaely Kuchařové jen experiment. Jsou stejné, jako nosí například řidiči autobusů - laděné do modra. Pokusu se zatím ani nezúčastní všichni revizoři, je to dobrovolné. "Nejdříve změnu vyzkoušíme v metru a na příměstských linkách, revizoři v tramvaji a v jiných autobusech ji mohou využít, a nemusejí," uvedla mluvčí. Kontroloři si navíc mohou vzít jen část stejnokroje, například pouze košili. Jejich míry jsou už změřené, aby se jim vybrala správná velikost, případně se nechaly další oděvy ušít. "Po zkušební době budou návrh sami hodnotit. Pokud jej pak schválíme, bude platit od dubna," řekla mluvčí. Zatím je ale podle jejích slov předčasné o budoucnosti revizor-ských uniforem spekulovat. "Je to opravdu experiment. Musíme zjistit, zda to bude mít nějaké výhody nebo jestli to například nezvedne vlnu brutality namířené proti kontrolorům," dodala Kuchařová. Jisté ale je, že výhody by to přineslo černým pasažérům a nevýhody těm poctivým i samotným revizorům. "To je hotová hloupost. Každý nás pak pozná a samozřejmě se nám vyhne. Jsme přitom placení i podle vybraných pokut. Jestli to není povinné, nosit to nebudu," rozčílil se jeden z nich.
Kateřina Nová

Zpracovatel: Anopress IT

 

 Jak to je s dluhy Prahy?

Zdroj: Ekonom
Datum: 08.01.2004
Název: Jak to je s dluhy Prahy?
Str.: 18
Autor: JAN KASL
Rubrika: Politika
Oblast: Časopisy
Zpracováno: 08.01.2004 04:03:54
Identifikace: ek20040108000035

Text:
Bývalý primátor kritizuje rekordní schodek rozpočtu hlavního města.

Pražský rozpočet na rok 2004 je rekordně deficitní: příjmy 29,2 miliardy, výdaje 42 miliard, schodek 12,8 miliardy. "Levicový" náměstek Jiří Paroubek (ČSSD) je velmi spokojen. To ostatně až tak nepřekvapuje, protože jeho straničtí kolegové připravili ve státním rozpočtu také rekordní deficit (115 miliard). Co však překvapí, je fakt, že toto obtížně kontrolované rozhazování - neboť jinak nelze schválený rozpočet nazvat - obhajuje "pravicový" primátor Pavel Bém (ODS). Na kritiku reaguje podrážděně, že zadlužení města vzniklo v letech 1999-2002, kdy jsem byl primátorem já. Mohl bych reagovat stejně, ale považuji za důležitější dát na stůl fakta.

Většina měst světa zápasí s nedostatečnými příjmy a na základní infrastrukturní stavby (dopravní a inženýrské sítě) si musí půjčovat. Soukromý sektor tento typ staveb často nechce nebo neumí financovat, ale bez nich se město nemůže dále rozvíjet. Rozmařilé půjčky však vedou k plýtvání s běžnými prostředky města (nešetří se na provozních nákladech) a je dokázáno, že veřejné stavby bývají bohužel nejdražší a nejméně úsporné. Proto by město nemělo stavět (a zadlužovat se) víc, než je nezbytně nutné. Efektivitu vynaložených prostředků si soukromý investor pohlídá mnohem lépe než veřejný sektor. Mimochodem se tak snižuje i prostor pro korupci při zadávání veřejných zakázek.

Dědictví minulosti. Když jsme koncem roku 1998 nastoupili, zdědili jsme dluh dodavatelům (asi 650 milionů) za trasu metra IV B. Primátor Koukal chtěl před komunálními volbami "stříhat pásku", ale neměl na zaplacení účtů. Tak stavěl na dluh a navíc dokončil jen koncovou stanici na Černém Mostě. Primátor byl "slavný", metro jezdilo do nákupního centra, ale nám zbyl úkol zaplatit dodavatelům za rok 1998 a dostavět trasu B za asi 2,5 miliardy korun.

Naši předchůdci rovněž zahájili sice velmi potřebnou výstavbu městského okruhu od Barrandovského mostu k Strahovskému tunelu, ovšem aniž by řešili, jak město bude stavbu financovat.

Velmi problematické bylo i jejich rozhodnutí o nešťastné "české cestě" rekonstrukce Kongresového centra. Založili tím obrovský problém návratnosti investice za 2,8 miliardy. Přitom zrušili již vyhodnocený tendr na soukromého investora a provozovatele centra, který by nesl riziko investic místo města.

Zdědili jsme také povinnost splatit v květnu 1999 městské obligace vydané v roce 1994 ve výši 250 milionů dolarů, na jejichž splacení chybělo asi 5 miliard, a také přestrukturalizovat nepříliš výhodný úvěr od ING za asi 3 miliardy.

Zdědili jsme i nesmyslnou a krachující Koukalovu První městskou banku s 1,9 miliardy klasifikovaných úvěrů. Její očištění a následný prodej stál Prahu více než jednu miliardu! To vše byly důsledky minulého vedení radnice.

Léta 1999-2002. Jako nově zvolená rada jsme podle strategického plánu města rozhodli o investičních prioritách města - realizaci tramvajové trati na Barrandov za 2,3 miliardy, o prodloužení trasy metra IV C z Holešovic do Letňan, o nákupu již připravených nových vlaků metra a o dofinancování zahájené části městského okruhu. Také nezbylo než přijmout již předjednaný úvěr Evropské investiční banky na opravy vodovodní sítě. To vše jsme financovali ze dvou emisí obligací - za 200 milionů eur a za 5 miliard Kč a z velmi výhodných úvěrů Evropské investiční banky.

Zpracovaný model dluhové služby jasně definoval podmínky, za nichž lze tyto akce realizovat a nezadlužit město nad bezpečný rámec. To byla zodpovědná politika řešící zanedbanou infrastrukturu města v situaci, kdy vláda nesplnila sliby dotací na dopravní stavby.

Od roku 2000 jsem - bohužel neúspěšně - odmítal městskou politiku šetření peněz na budoucí splátku obligací, přičemž si město bralo další úvěry. Copak by si někdo spořil tisícikorunu a půjčoval si jinou? Vždyť výnos z úroku nikdy nepokryje náklady půjčky! Kdyby tomu tak bylo, banky by zkrachovaly.

Město má na svých účtech uspořené a vypůjčené miliardy korun - v srpnu 2002, po povodních, to bylo 8 miliard Kč, na konci roku 2003 již těžko představitelných 17 miliard Kč!

Logické by tedy bylo půjčovat si pouze na ty prioritní stavby, které město dokáže realizovat v daném roce, přísně úsporně s penězi nakládat a splacení úvěrů či obligací řešit tzv. revolvingem - opakováním emisí. S postupujícími lety a zvyšujícími se daňovými příjmy města bude taková splátka méně zatěžovat rostoucí městský rozpočet.

Dnešní stav. Současnost je však taková, že pod dojmem "neomezených možností" město zahajuje další a další akce, veřejná správa vesele utrácí (jen mzdy na magistrátu v tomto roce dosáhnou 750 milionů Kč), není ničím tlačena k úsporám a vyšší efektivitě. Na radnici zavládlo nadšení nad "dostatkem" prostředků - ještě v roce 2000 byla naše velmi konzervativní dluhová politika silně kritizována ODS, jmenovitě dnešním náměstkem primátorem Bürgermeistrem. Kam se náhle poděla obava ze zadlužování? Kde jsou výroky, že již po příštích volbách nebude možno si půjčovat na nové stavby?

Není odpověď na tyto otázky spíše v chuti současného vedení zadávat další a další stavby z veřejných prostředků? Tedy vytvářet širší prostředí pro možné korupční aktivity? Je jasné, že z většího koláče se spíše oddělí nějaký ten "drobek".

V rozpočtu Prahy na rok 2004 se objevují akce za desítky milionů, které nepatří mezi priority a na které město, za dané finanční situace a při ignorování jeho potřeb ze strany státu, zkrátka nemá. Jde i o akce, které nejsou projekčně připraveny, které se tedy zřejmě nebudou realizovat stejně, jako se mnohé nerealizovaly v roce 2003. V příslušné rozpočtové kapitole však budou naplánované finance přesunovány radními tam, kde oni budou mít své zájmy.

Na skutečné investiční priority si pak město bude muset zase vypůjčovat. Stavby budou navíc stát víc a víc, protože nebude důvod šetřit. Radní budou stříhat pásky nových staveb založených v období 1999-2001. Pak přijde účtování. Jenže splácení dluhů města v letech 2010-2014 již současné radní pálit nebude.

JAN KASL,

člen zastupitelstva HMP za Evropské demokraty

Zpracovatel: Anopress IT

 

 Škoda vyhrála soutěž na tramvaje pro Prahu

Zdroj: Právo
Datum: 07.01.2004
Název: Škoda vyhrála soutěž na tramvaje pro Prahu
Ročník: 14
Číslo: 005
Autor: Martin Procházka
Str.: 19
Rubrika: Trhy & Ekonomika
Oblast: Tisk celostátní
Zpracováno: 07.01.2004 06:51:59
Identifikace: PR20040107000126

Text:
Plzeňská Škoda Holding dodá prostřednictvím své dceřiné společnosti Škoda dopravní technika (ŠDT) nízkopodlažní tramvaje pro hlavní město v celkové hodnotě až tři miliardy korun.

Výběrová komise Dopravního podniku Hlavního města Prahy (DP) totiž včera jednomyslně rozhodla akceptovat nabídku Škodovky. Vyhodnocení soutěže se uskutečnilo na základě rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže z 18. prosince loňského roku, kterým změnil své původní stanovisko ze září a novým verdiktem výběrové řízení nezrušil. Dopravnímu podniku nařídil upravit některé jeho pasáže a zveřejnit je, což se podle vyjádření ředitele DP Milana Houfka již stalo. ÚOHS se soutěží zabýval na popud konkurentů ŠDT - společností Siemens a Inekon.

České díly se podílejí více než 90 procenty

Po podpisu smlouvy, který se očekává v nejbližších dnech, by ŠDT měla vyrobit a dodat 20 tramvají od roku 2005 do konce roku 2007. V případě uplatnění opce ze strany DP Praha by ŠDT v dalším období dodala dalších 40 tramvají s kapacitou až 300 pasažérů. Dodávka prvních 20 vozů představuje finanční objem více než 1 miliardu Kč, v součtu s případnými opčními tramvajemi pak více než 3 miliardy Kč. Nové škodovácké tramvaje pro Prahu představují podle představitelů škodovky kvalitativní posun. Tramvaje budou podle nich využívat vyzkoušená a osvědčená technická řešení z již provozovaných tramvají jak v ČR, tak USA. "Navíc jako kompliment hlavnímu městu dostanou zcela nový design z dílny Porsche. Praha jako výkladní skříň naší republiky si zaslouží odpovídající prostředky veřejné hromadné dopravy. Proto jsme pro ni vytvořili prozatím jak vzhledově, tak technicky nejmodernější tramvaj, jaká kdy v České republice přepravovala cestující," uvedl generální ředitel ŠDT Ladislav Těťál. "Tento typ plně odpovídá podmínkám soutěže. Traťový profil včetně nové trasy na Barrandov má velmi specifické parametry a naše koncepce jim plně vyhovuje," doplnil Těťál. Podle představitelů Škoda Holding se české společnosti podílejí na subdodávkách více než 90 procenty. "Získání této zakázky má pro nás nesmírný význam. Dodávky nových nízkopodlažních tramvají do Prahy pro český průmysl znamenají skvělé reference u exportních zakázek. Téměř všechna velká města ve světě vypisují soutěže na tramvaje s požadavkem referencí na dodávky minimálně 20kusové série vozů. Nebýt dodávek pro Prahu, byli bychom my a ostatní české firmy, které se v pozici subdodavatelů podílejí z 90 procent na nové tramvaji, vyřazeni z možnosti uspět v zahraničí," uvedl generální ředitel Škoda Holding Martin Roman. Podobná soutěž by se měla kupříkladu vypisovat zanedlouho v Turecku.

Zpracovatel: Anopress IT

 

Řidiči tramvají jezdí v tričku, v autobusech naopak mrzne

Zdroj: Právo
Datum: 07.01.2004
Název: Řidiči tramvají jezdí v tričku, v autobusech naopak mrzne
Ročník: 14
Číslo: 005
Autor: (teč, trj)
Str.: 13
Rubrika: Praha - Střední Čechy
Oblast: Tisk celostátní
Zpracováno: 07.01.2004 06:51:59
Identifikace: PR20040107000087

Text:
Teplota klesá v dnešních dnech hluboko pod nulu, přesto většina řidičů tramvají řídí v tričku s krátkým rukávem. Jejich kolegové z autobusů ovšem zažívají situaci úplně jinou. Navlečeni jsou do svetrů a vestiček, přesto je jim zima. "Není mi tu teplo. Cestujícím je to jedno, ti jedou dvě tři stanice a pak vystoupí. Já tu jsem osm a půl hodiny. Vytápění autobusu nestačí, jsou mrazy a dveře se musí otevřít na každé zastávce," stěžuje si zarostlý řidič autobusu X-14, který nechce sdělit své jméno kvůli problémům se zaměstnavatelem. Stejnou zkušenost má i do teplého svetru zachumlaný řidič Jan autobusové linky 137. "Tenhle typ autobusů není dobře vytápěný. I za cestující bych byl radši, kdyby tady bylo tepleji. Myslím si, že se dá teplota určitě zvednout. I cestující si stěžují, že jim je zima," posteskl si řidič nízkopodlažního autobusu stím, že příjmení raději nesdělí. Řidič tramvaje Zbyněk Kroupa je s teplotou ve své kabině spokojený: "Ráno mi sice byla zima, ale teď už je mi teplo. Zahřeje se to tady brzy. Je fakt, že některé vozy netopí, stačí, aby praskla pojistka a topení přestane fungovat," komentoval teplotu tramvajového vozu Kroupa. Šéf odborové Federace řidičů tramvají Antonín Dub míní, že se situace ve vozech lepší. "Třeba nikdo z řidičů si už dnes nedovolí ve druhém voze netopit," odpověděl Právu Dub. Teplotu pro vnitřek tramvaje nařizuje každý den dispečink, a to podle vnějších podmínek. "Když je ale třeba minus 10 stupňů Cesia, musí všichni topit naplno," uvedl Dub. Rozdíly v teplotách v tramvajích jsou podle něj dány jejich různými typy. "Ty nejstarší bývají nejhorší," upozornil Dub s tím, že řidičům je pak nejlépe v těch vozech, které se vyráběly pro SSSR a mají lepší kabiny než klasické typy. U Pražanů platilo, co člověk, to názor. Na tom, zda je jim v prostředcích hromadné městské dopravy teplo nebo zima, se neshodli. "Dřív to bylo lepší, teď moc vytopeno v tramvajích není, zatím tady ale nemrznu," řekl čtyřiadvacetiletý Tomáš Přibyl. Teplo v autobusech si pochvaluje osmnáctiletá Jana Pokorníková: "V autobusech je hic a byl tam vždycky. Tramvajemi nejezdím, ale největší zima je v metru."

Zpracovatel: Anopress IT

 

 Doprava na sněhu kolabovala

Zdroj: Mladá fronta Dnes
Datum: 06.01.2004
Název: Doprava na sněhu kolabovala
Podtitulek: Kalamita v ulicích zaskočila i chodce. Pražské nemocnice ošetřovaly desítky zraněných
Ročník: 15
Číslo: 004
Autor: PETR SEHNOUTKA
Str.: 02 - PRAHA
Rubrika: Praha
Oblast: Tisk celostátní
Zpracováno: 06.01.2004 07:47:52
Identifikace: MF20040106030015

Text:
Když už se Pražané dočkali vytouženého tramvajového nebo autobusového spoje, na ulici na ně čekaly další problémy. Na kluzkém povrchu se zranily desítky lidí.

Praha - Zatím největší letošní sněhová nadílka v hlavním městě způsobila problémy především lidem, kteří chtěli jet městskou dopravou. Příměstské vlaky jezdily až o hodinu později, intervaly prodlužovaly i tramvaje a autobusy. "Na všech linkách se objevují mírná zpoždění," hlásila mluvčí Dopravního podniku Michaela Kuchařová. Cestující se často ani do přecpaných autobusů nevešli. Na zoufalou situaci si například stěžovali i lidé, kteří se chtěli ráno dostat do Prahy z Újezda nad Lesy. "Už projely dva autobusy, ale dovnitř jsem se zatím nevešel," postěžoval si Petr Rybka čekající na autobus 250. Někteří Pražané se však autobusu nedočkali vůbec. "Kvůli nesjízdnému kopci celkem dvakrát nejely autobusy z Modřan do oblasti Na Beránku," uvedla Kuchařová. Obě výluky trvaly déle než hodinu. Během dne se plnily i čekárny nemocnic. Jen v motolské nemocnici ošetřili lékaři v souvislosti se sněhovou nadílkou na úrazové ambulanci o třetinu více klientů než v jiné dny. "Většinou utrpěli zlomeniny končetin nebo drobnější úrazy. Pět pacientů muselo být hospitalizováno," uvedla mluvčí nemocnice Eva Jurinová. Podobná situace byla i v ostatních pražských nemocnicích. Potíže se sněhem měli i záchranáři. "Komplikace měly spíše vozy sanitek, které se zvláště na okrajích města hůře dostávaly za pacienty," uvedl mluvčí pražské záchranné služby Marek Uhlíř. Dodal, že i tak všechny sanitky dorazily včas na místo. Se stejným problémem se potýkala i většina aut, která zásobují pražské obchody. "Ráno jsme měli problémy, auta nám zůstávala v kopcích," řekl například ředitel Michelských pekáren Zdeněk Zatloukal. Podotkl, že největší problémy měli v okrajových částech Prahy, kde nebyly silnice upravené. Podle mluvčího Technické správy komunikací Libora Sosnovce však ranní problémy nezpůsobila nepřipravenost silničářů, ale stálé sněžení. "Sypače mají průměrně dvouhodinovou trasu. Proto se stane, že již po půlhodině hustého sněžení to na ulici vypadá, jako by žádný sypač neprojel," upřesnil mluvčí.

 

Včerejší dopravní situaci ve městě poznamenanou sněhovou kalamitou zkomplikovala další nehoda. V půl druhé odpoledne vykolejila na Strossmayerově náměstí tramvaj linky číslo 15. "Kvůli nehodě jsme museli na půl hodiny odklonit některé linky," sdělila Michaela Kuchařová. Dodala, že při nehodě nebyl naštěstí nikdo zraněn. Mluvčí drážní inspekce Jan Kučera upřesnil, že tramvaj vykolejila po najetí na dvě matice. Podle pracovníků Českého hydrometeorologického ústavu může město další sněhová nadílka překvapit již dnes večer, kdy by mělo přijít další sněžení.

Zpracovatel: Anopress IT

 

 Pražský Dopravní podnik projde restrukturalizací

Zdroj: Haló noviny
Datum: 05.01.2004
Název: Pražský Dopravní podnik projde restrukturalizací
Podtitulek: Rozhovor Haló novin s Petrem Zajíčkem (KSČM), zastupitelem hlavního města Prahy
Ročník: 14
Číslo: 003
Autor: Dáša ŽALUDOVÁ
Str.: 01
Rubrika: Titulní strana
Oblast: Tisk celostátní
Zpracováno: 05.01.2004 00:34:40
Identifikace: HA20040105010009

Text:
Jako člen dozorčí rady Dopravního podniku hl. m. Prahy (DP) jste byl přítomen jednáním ohledně nové restrukturalizace podniku. Co vedlo Představenstvo DP k navržení strategického záměru a co si od tohoto zásadního řešení slibuje?

Od 1. ledna bude zahájena celková restrukturalizace Dopravního podniku hl. m. Prahy, od níž si slibujeme racionalizaci a očištění od všech duplicitních činností podniku. Než se dospěje k cíli, uplynou minimálně rok dva postupných kroků. Prvním krokem je rušení odštěpných závodů metro, tramvaje, autobusy, které dosud pracují jako samostatné právnické osoby zapsané v obchodním rejstříku. Upustilo se od představy městského holdingu, či privatizace. Podařilo se jednotlivé závody udržet a Dopravní podnik zůstal celistvým funkčním celkem. Nyní jde o to, aby každá činnost jednotlivých závodů byla propojena a zracionalizována, aby byly vytvořeny jednotné podmínky. Dojde tak k úspoře peněz a pracovníků, přičemž bude možné využívat koordinovaný přesun jak pracovníků tak kapacit a využít je tam, kde jsou třeba.

Celý rok 2003 pracuje v DP jeden personální úsek již zavedený pro nový systém organizace podniku. Personální strategie je úvodem do systémových změn. Tak by to mělo fungovat ve všech oborech činnosti. Vždyť jde o správu obrovského majetku, garáží, vozovny, opravárenských kapacit, tramvajových tratí a tras metra. DP vlastní podstatnou část podniku Pražské strojírny, která se zabývá výrobou, kolejí a výhybek. Město si nechalo třetinu podniku Inženýring dopravních staveb (IDS), aby mohlo uplatňovat kontrolní mechanismy a jednodušeji převádět zakázky. Dopravní podnik si ponechal učiliště a střední odbornou školu k výchově potenciálních zaměstnanců. Tato školská zařízení se využívají i pro pořádání pravidelných podnikových školení, kurzů a dalších aktivit.

Rozhodnutí provést restrukturalizaci jistě předcházela nějaká zjištění kontrolních mechanismů.

Dozorčí rada začala vyšetřovat proč některé garáže zadávaly opravy autobusů mimo podnik a centrální opravna DP neměla co dělat.
Řešil se i spor o zadávání náhradní autobusové dopravy Elektrickými drahami. Šlo tam pravděpodobně o podivné vztahové záležitosti a provize. Sice se to neprokázalo, nicméně vedení závodu Autobusy bylo vyměněno. Pochopitelně některé opravy se budou zadávat vždy jiným firmám, ale pokud máme vlastní zařízení a možnosti opravu provést, je třeba upřednostnit vlastní podnik.

Tak rozsáhlé změny spojené s restrukturalizací Dopravního podniku hl. m. Prahy i při uvážlivém postupu při řešení jednotlivých kroků může s sebou přinést i rizika.

V rámci reorganizace mohou vznikat i rizika a vlivem různých privátních vlivů zainteresovaných osob by mohlo dojít k zprivatizování některých činností a práce prodávat zpět DP. DP má rozsáhlou opravárenskou základnu, kapacita je zajištěna jak pro metro a autobusy tak pro tramvaje, která je dokonce lépe vybavena než např. výrobní podnik, pracuje se s nejnovějšími technologiemi a podle nejpřísnějších bezpečnostních předpisů. Dalším rizikem mohou být privatizace nemovitostí. Jsou to zajímavé nemovitosti - například garáže. Dojde-li ke spojení Vltavy mostem na severu, bude se pravděpodobně uvažovat o vyřazení garáže v Dejvicích. Ta je památkově chráněna a nachází se v malém prostoru obytné zástavby. Bude-li se v tomto případě snižovat kapacita autobusů, bude prodána. Zatím si ji město drží, aby se dopravně dala obsloužit i tato část Prahy. Avšak v období, kdy primátorem byl Milan Kondr, byl projeven zájem prodat nově postavenou garáž Řepy, což by byla chyba. Prodat by se mělo jen to, co je zbytečné, nikoli to, co město potřebuje.

Město chce provozovat MHD jako dominantní dopravní systém, který by měl být co nejefektivnější, nejekonomičtější, nejekologičtější a aby dokázal nahradit privátní automobilovou dopravu. Pokud se lidé budou moci dopravovat po všech stránkách výhodněji, pohodlněji, časově a finančně nenáročně a pokud MHD bude dostupná ze všech lokalit města, jistě se to podaří.

V rámci restrukturalizace se nezapomíná na zkvalitňování MHD. Zároveň se musí uvažovat v ekonomických ukazatelích a pracovat v rámci možností, které jsou dány rozpočtem hlavního města Prahy. V neposlední řadě se pamatuje na ekologičtější způsoby dopravy. Rozhodující podíl běžných výdajů 7 584 363 miliard Kč je určen rozpočtem hl. města jako v předchozích pro DP na provoz MHD.

Do dopravy se hodně investuje, mnoho staveb je rozestavěných nebo již projektově připravených. Počítá se s rozvojem ekologicky nejpřijatelnější tramvajové dopravy?

Příští rok začne jezdit metro do Ládví, bude zahájena stavba pokračování z Ládví až do Letňan. Začne výstavba stanice Depo Hostivař. Zmenší se objem autobusové dopravy. Koncem listopadu byla uvedena do provozu nejmodernější tramvajová trať v Praze z Hlubočep na Barrandov a představila se nejen po stránce urbanistické na vysoké úrovni. Počítá se s další výstavbou tramvajových tratí. Je snaha prosadit most na úrovni Zlíchov-Podolí, tak aby tramvaje mohly přejíždět, aby bylo lidem nabídnuto více dopravních možností. V budoucnu bude možné i propojení na Pankrác a také tam znovu obnovit provoz tramvají. Reálná tramvajová trať se jeví z Modřan, z konečné nahoru na Nové Dvory, kde by se mohla potkat v budoucnu s konečnou metra D na Novodvorské. Je připravena výstavba tramvajových tratí Malešice - Počernická, prodloužení tramvaje v Podbabě a zvažuje se prodloužit tramvaj v Radlické až k metru Radlická.

S restrukturalizací se většinou připravuje propouštění zaměstnanců. Jak je tato nepříjemná stránka DP ošetřena?

Doufám, že DP nebude propouštět hodně zaměstnanců. Pravděpodobně odejdou úředníci jejichž místa v odštěpných závodech budou duplicitní a nyní po sloučení činností nadbytečná. Předpokládám, že v první fázi spíše půjde o přerozdělení schopných pracovníků a postupně se nebudou obsazovat místa po lidech, kteří odejdou do důchodu. Snižování počtu pracovníků by mělo být postupné. Pevně doufám, že nikdo nepřistoupí k tomu, aby vyhazoval lidi, které DP bude opět potřebovat. Metro i tramvajové tratě se budou dále stavět a rozšiřovat a odborníků není nikdy dost. Jízdní pracovníci tvoří jen třetinu všech pracovníků podniku. Nejen metro, ale celý DP je složitý mechanismus, zaměstnává celou škálu profesí, které potřebuje ke své činnosti. Je to vlastně největší podnik v Praze. Systém kolektivního vyjednávání by se měl sjednotit v jedné kolektivní smlouvě pro celou akciovou společnost. Zatím se dařilo prosazovat plynulý mzdový nárůst. Kolektivní vyjednávání zaručilo pracovníkům odpovídající pracovní podmínky, byla vybudována nová, moderní sociální zařízení na konečných stanicích, občerstvovací systém, připravuje se pro všechny penzijní připojištění, všichni mohou využívat podnikové rekreace, podporují se zájmové činnosti, v podniku je taneční skupina a kapela, k dispozici pro využití zájmových činností jsou podnikové prostory. Podnik má snahu v rámci možností starat se kvalitně o svoje pracovníky. Já si osobně myslím, že by měli být za těžkou práci, kterou dělají, ohodnoceni lépe. Jsou zde ale meze dané financemi podniku a města. Jak již psaly Haló noviny, odboráři z pařížského dopravního podniku, kteří nás navštívili, považují některé věci za lepší než u nich a vysoce hodnotili především sociální zázemí, vybavení dílen, pracovní prostředí nových provozů.

Koordinace činnosti všech dopravních systémů v Praze je složitá.

DP je srovnatelný s kterýmkoli dopravním podnikem na světě. A co se týče objemu výkonu přepravených osob, hustoty linek, je jedním z největších v Evropě. 60 ku 40 procentům ve prospěch MHD mluví samo za sebe a s dalším zvyšováním podílu MHD a potlačováním osobní automobilové dopravy se samozřejmě počítá. Ve většině zemí se v 50.-60. letech rušily tramvaje. Dnes se obnovují a mnoho dopravních odborníků se na organizaci chodí dívat k nám. Dopravní dispečink DP, který koordinuje činnosti tramvají, metra a autobusů, má kdykoli přesný přehled o tom, kde které vozidlo se právě nachází a výborná koordinace je zaručena i ve složitých dopravních podmínkách Prahy. Není tak obvyklé, aby se tři trakce - metro, tramvaje, autobusy sešly v jednom dispečinku a mohly být navzájem koordinovány. Dispečink je v provozu již deset let a neustále se vyvíjí a vybavuje. Elektronickým systémem Mypol, které je užitečné jak pro cestující, tak pro dopravní činnost jsou vybavena všechna vozidla. Je okamžitě vidět, kde se něco přihodilo, kde a odkud rychle nahradit vozidlo.

DP v rámci UITP (Mezinárodní svaz veřejné dopravy) je zařazen v několika evropských programech.

V projektu TRENDSETTER vyhlášeném Evropskou unií, by měla být zajištěna a otestována přednost autobusů na křižovatkách. Podobně již na více než 60 křižovatkách je zaveden systém přednosti pro tramvaje a totéž se testuje na našich křižovatkách pro autobusy. Projekt má ověřit, je-li to možné a proveditelné v těžkém provozu. Nejdříve jde o technologii, pak o zapojení do dopravního systému. Kdyby tramvaj a zároveň autobusy měly na všech křižovatkách absolutní přednost, doprava by se zastavila. Každá křižovatka je projektovaná i dopravně a testuje se zda nastavení křižovatky je proveditelné. Poté nastupuje realizace a pro města, kde toto zařízení existuje a je otestováno, je větší šance, že firmy, které se nyní na projektu podílejí, vyrábějí potřebná zařízení, dostanou možnost se uplatnit v rámci EU.

Dáša ŽALUDOVÁ

Zpracovatel: Anopress IT

 

 Dopravní podnik propustí stovky lidí

Zdroj: Večerník Praha
Datum: 18.12.2003
Název: Dopravní podnik propustí stovky lidí
Ročník: 13
Číslo: 295
Autor: JAN PUCI
Str.: 03
Rubrika: Praha
Oblast: Střední Čechy
Zpracováno: 18.12.2003 05:34:27
Identifikace: V120031218000017

Text:
Praha - U provozovatele pražské veřejné dopravy se budou příští rok dít věci. Radnice, která je stoprocentním vlastníkem dopravního podniku (DP), se dohodla s čelnými představiteli společnosti, že ti se pokusí zjednodušit strukturu DP. Mělo by tak dojít ke zrušení několika odštěpných závodů. "Systém těchto závodů je přežitkem. Určité pozice a funkce ve firmě se nyní zbytečně dublují. Nová struktura by měla být pro Prahu, která je vlastníkem, mnohem přehlednější,"sdělil radní pro dopravu a zároveň místopředseda představenstva DP Radovan Šteiner. Kvůli změnám přijde o místo několik stovek zaměstnanců z technicko- hospodářských pozic. Žádné propouštění se prý v souvislosti s restrukturalizací určitě nedotkne řidičů, strojvedoucích či lidí z dílenských provozů. Změny by měly ročně ušetřit desítky milionů korun. "Kolik lidí bude muset odejít a kolik se ušetří, uvidíme na jaře. Nyní má vedení DP za úkol změny propracovat,"vysvětlil Šteiner, podle kterého všechny kroky budou konzultovány s odboráři, takže by neměly hrozit žádné stávky. Šteiner zároveň ujistil, že cestujících se změny v DP nijak nedotknou. Bohužel ani v tom směru, že by desítky ušetřených milionů zahnaly hrozbu zdražení jízdného. Zvýšení ceny jízdenek o tři až čtyři koruny hrozí v souvislosti s reformou veřejných financí. "Příští rok se ušetřené peníze z restrukturalizace ještě neprojeví, protože se bude vyplácet odstupné. Navíc reforma by zvedla náklady na provoz řádově ve stovkách milionů,"dodal radní pro dopravu Radovan Šteiner. Jestli bude nakonec nutné zdražovat v druhé polovině příštího roku jízdné, se uvidí až na jaře po vyhodnocení dopadů zákonů veřejné reformy.

 Marta Myšková

Zpracovatel: Anopress IT

 

 Optimismus na kolech: Na tramvajích T6 se objeví celovozové reklamy

Zdroj: Marketing & media
Datum: 15.12.2003
Název: Optimismus na kolech
Ročník: 04
Číslo: 051
Autor: Martin Schreier
Str.: 28
Rubrika: Média
Oblast: Časopisy
Zpracováno: 16.12.2003 12:42:38
Identifikace: XM20031215000088

Text:
Nová obchodní ředitelka sekce Transport skupiny JCDecaux Světlana Kerhartová přibližuje připravované reklamní novinky v pražské MHD.

Podle pozorovatelů česká venkovní reklama stagnuje. Jak hodnotíte situaci reklamy v MHD?

Objem reklamy v prostředcích MHD zaznamenává trvalý a nepřetržitý růst. Pouze povodně a následné dlouhodobé omezení provozu metra způsobily dočasný pokles objemu reklamy v metru, který byl však současně vykompenzován růstem objemu reklamy v ostatních prostředcích pražské MHD - v tramvajích a autobusech. Po povodních se objem reklamy v metru vrátil na obvyklou úroveň, avšak vyšší vytížení ploch v tramvajích a autobusech, původně způsobené omezením provozu metra, zůstalo. Oproti jiným outdoorovým médiím těžíme zejména z výhody cca 3 milionů přepravených osob denně.

Plánujete vyzkoušet některé novinky v souvislosti s posledními změnami v pražské MHD, tj. otevření nové tramvajové trati a plánované prodloužení metra?

V souvislosti se zahájením provozu tramvajové trati na Barrandov plánujeme umožnění celoplošné reklamy na nejnovějších typech tramvajových vozů - T6, na které se vzhledem k záruce na lak dosud nesmělo jakoukoli reklamu umisťovat.

Jedním z vašich ambiciózních projektů je Metrovision - síť videostěn ve stanicích metra. Původní plán počítal s vybavením třetiny stanic do konce roku. Jaký je další harmonogram rozšiřování sítě?

Od 1. listopadu jsou v plném provozu videostěny v šesti stanicích metra s celkovým počtem 24 projekčních ploch. Harmonogram rozšiřování sítě předpokládá pokrytí několika dalších stanic do konce roku 2007.
Kromě stávajících klientů outdooru skýtají potenciál pro toto médium zadavatelé využívající kinoreklamu, regionální televizi nebo regionální vysílání celoplošných televizí.

V jakém časovém horizontu předpokládáte změnu programové koncepce videostěn, tj. větší podíl reklamy, nástup videospotů atd.?

Větší podíl reklamy předpokládáme již v příštím roce. Od ledna se budou prodávat spoty jak na jednotlivých plochách, tak i v sítích. Na jaře by měla být k dispozici data z plánovaného průzkumu sledovanosti a zapamatovatelnosti vysílaných reklam.

Podle obsazenosti i rozšiřování počtu ploch jsou hitem letošního roku nosiče formátu B1 v eskalátorových tunelech metra. Je ještě někde v MHD podobný potenciál?

Od ledna posílíme formát B1 o dalších 250 nosičů, v prodeji tak bude místo původních 16sítí již 21 sítí po 50 nosičích. Na podzim letošního roku jsme do prodeje uvedli plochy "Back side" na zadních částech nízkopodlažních autobusů, tzv. citybusů a v závislosti na pořízení dalších vozidel pražským DP počítáme s rozšířením i tohoto typu ploch..
Dále jsme do naší nabídky na příští rok zařadili plochu "Superview side". Jedná se o plochu na autobusech, kde využijeme k reklamě celý levý a pravý bok vozidla včetně tří zadních oken. Na rozdíl od tramvají a metra, kde je reklama v oknech zakázaná Drážním úřadem, na autobusech je možné ji využít.

Jakých neduhů se outdoor musí zbavit, aby obstál v souboji s ostatními médii?

Obecně je to roztříštěnost, popř. dokonce absence, měření mediálních ukazatelů. Dalším velkým problémem jsou nelegální plochy a s tím spojená nedůvěra některých zadavatelů k tomuto typu ploch.

V kterých odvětvích je možné hledat další nové klienty pro plochy na dopravních prostředcích?

Do budoucna nepředpokládáme významné změny ve struktuře klientů. Za 13 let existence reklamy na dopravních prostředcích v tuzemsku je oborové složení portfolia klientů stabilizované a mění se přímo v souvislosti s vývojem jednotlivých oblastí podnikání.

portrét Světlana Kerhartová
absolventka střední průmyslové školy a institutu pro marketing CIMA-A
ve společnosti pracuje od roku 1997
obchodní ředitelkou sekce Transport jmenována v listopadu 2003
sekce Transport skupiny JCDecaux nabízí reklamní plochy na:
cca 700 tramvajích v 6 vozovnách
1200 autobusech v 6 garážích
3 trasách metra s 51 stanicemi a cca 500 vozy

Fotografie:
NOVÉ MOŽNOSTI. Kromě nosičů v eskalátorových tunelech vidí Světlana Kerhartová prostor pro expanzi reklamy také na autobusech pražské MHD.

Martin Schreier

Zpracovatel: Anopress IT

 

 Hrůzná smrt pod koly tramvaje

Zdroj: Večerník Praha
Datum: 12.12.2003
Název: Hrůzná smrt pod koly tramvaje
Ročník: 13
Číslo: 290
Autor: io
Str.: 07
Rubrika: Události
Oblast: Střední Čechy
Zpracováno: 12.12.2003 04:59:39
Identifikace: V120031212000046

Text:
Olomouc - Tragédií skončila ve středu večer klukovina dvou kamarádů, kteří se chtěli projet v Olomouci na oji mezi dvěma vozy tramvaje. Čtrnáctiletý Martin K. za jízdy spadl přímo pod kola vlečného vozu a byl na místě mrtev. "Mladíci nasedli na zastávce Olomouc město na spojovací háky mezi vozy tramvajové soupravy," uvedla olomoucká policejní mluvčí Jitka Dolejšová. Jak řekla, starší z chlapců si dřepl na hák vlečné tramvaje čelem ke směru jízdy. Mladší hoch údajně usedl na nárazník vlečného vozu. "V okamžiku, kdy tramvaj přejížděla železniční trať, uslyšel starší mladík hluk," popsala Dolejšová. "Když se otočil, jeho kamarád už na nárazníku neseděl," dodala. Chlapec proto na zastávce Na Šibeníku seskočil a vydal se přítele hledat. Našel ho ležet mrtvého v kolejišti. Části těla byly roztroušeny v délce několika desítek metrů. Řidička tramvaje se o celé události dozvěděla teprve až od dispečera.

(io)

Zpracovatel: Anopress IT

 

 Tramvaj roztrhala chlapce (14)!

Zdroj: Blesk
Datum: 12.12.2003
Název: Tramvaj roztrhala chlapce (14)!
Podtitulek: Tragédie při adrenalinové zábavě . Škola se zahalila do smutku
Ročník: 12
Číslo: 290
Autor: Pavel Ryšlink
Str.: 05
Rubrika: ČECHY / MORAVA
Oblast: Tisk celostátní
Zpracováno: 12.12.2003 06:28:23
Identifikace: BL20031212000068

Text:
OLOMOUC - Život měl před sebou. Milý pěkný kluk. Ve středu večer však neodolal lákadlu nového adrenalinového hazardu olomoucké mládeže. Na zastávce U parku nasedl na spřáhlo mezi dvěma vozy tramvajové soupravy, směřující symbolicky k olomouckým hřbitovům. Bláznivá jízda Martina Kubáta (14) po několika metrech skončila smrtí.

Pavel Ryšlink

Devátá A Základní školy v Helsinské ulici se včera topila v slzách. "Byl to perfektní kluk. Super kamarád,"říkali štkající Martinovi spolužáci. Srdce v krku přitom měli i ti nejotrlejší. Ředitel školy Jaroslav Hála, když ráno oznamoval smutnou zprávu ve školním rozhlase, hovořil o chlapci jako o kamarádovi. "Znal jsem ho od mala. Byl to velice pracovitý, milý a příjemný kluk. Kdykoliv bylo něco potřeba udělat, hlásil se mezi prvními. Byl velmi šikovný a dělal toho strašně moc pro školu.V kolektivu třídy byl velmi uznávaný. Ještě ráno jsem se s ním zdravil,"povzdechl ředitel Hála.Martin se ve středu večer s kamarádem (16) posadil na tramvajové zastávce nedaleko domova na spřáhlo mezi dvěma vozy soupravy. Zřejmě tak chtěl dojet domů. Krátce za stanicí však tramvajovou trať kříží železniční most. Právě při jízdě přes něj se Martin na spřáhle neudržel a spadl pod druhý vůz soupravy. Řidička tramvaje drobné poskočení připisovala nerovnosti trati na přejezdu. V tu chvíli však nápravy a kola soupravy drtily mladého člověka. Tramvaj zastavila až ve stanici. Šokovaný kamarád nebyl schopen slova. Kusy Martinova těla byly roztroušeny v délce více než sta metrů.

Zpracovatel: Anopress IT

 

 Tramvaje dostávají přednost

Zdroj: Večerník Praha
Datum: 11.12.2003
Název: Tramvaje dostávají přednost
Podtitulek: Přibývá křižovatek, kde signalizace pouští jako první vozy hromadné dopravy
Ročník: 13
Číslo: 289
Autor: JAN PUCI
Str.: 04
Rubrika: Praha
Oblast: Střední Čechy
Zpracováno: 11.12.2003 04:02:42
Identifikace: V120031211000044

Text:
Zvýšit bezpečnost provozu, a také urychlit cestování veřejnou dopravou má rozběhnutý projekt preferencí tramvají a autobusů před automobily na pražských křižovatkách. Nejlépe je na tom zatím tramvajová linka 3, na její trase přibudou letos další čtyři křižovatky, kde budou mít soupravy přednost. Ne všude je však možné MHD preferovat, lepší situace je v okrajových částech města.

Praha - Tramvaj či autobus se blíží ke křižovatce a světelná signalizace ihned dává pokyn k jízdě. Není to náhoda, ale nastavení v rámci projektu preferencí tramvají a autobusů před automobilovou dopravou. U tramvají se tento model zatím nejvíce aplikuje na lince 3. Ta má na trase 29 křižovatek a na devatenácti z nich mají tramvaje díky nastavení signalizace vždy volný průjezd bez čekání. Ještě do konce letošního roku budou na trase této linky upraveny stejným způsobem další čtyři křižovatky. Preference pomáhá ke zrychlení cestování MHD. Na celé trase se dá ušetřit několik minut. "A také se díky tomu zvyšuje bezpečnost provozu na křižovatkách. Je totiž mnohem menší riziko kolize tramvaje s automobily," podotkl radní pro dopravu Radovan Šteiner. K úpravám signalizací však nedochází jen na trase linky 3, ale i na rekonstruovaných tratích po celé Praze. K preferenci také přispívá instalace podélných prahů, které automobilům znemožňují vjezd na koleje. Jen letos se v metropoli instaloval víc než kilometr těchto prahů. Ne všude je však možné MHD preferovat. "Hlavně v centru jsou místa, kde to nepůjde, protože tam jsou horší šířkové poměry. Lepší situace je v okrajových částech města, kde jsou širší komunikace a i při fyzickém oddělení tramvajové trati nejsou auta omezena ve svých jízdních pruzích," vysvětlil radní. Do projektu preference jsou zahrnuty také autobusy. Již nyní jim jdou semafory "na ruku" na dvou křižovatkách - u nájezdu z Braníku na Barrandovský most a na Smíchově na křižovatce ulic Holečkova a Zapova. "Autobusy díky tomu ušetří až desítky sekund," dodal Šteiner. S podobnými úpravami se počítá i na dalších křižovatkách.

Fotografie: Zatímco na nových tratích mají tramvaje přednost před auty díky signalizaci, ve staré Praze mají často problém vůbec projet.
Foto archiv

JAN PUCI

Zpracovatel: Anopress IT

 

 Jednání s odbory v dopravním podniku provázejí problémy

Zdroj: Večerník Praha
Datum: 11.12.2003
Název: Jednání s odbory v dopravním podniku provázejí problémy
Ročník: 13
Číslo: 289
Autor: (puc)
Str.: 02
Rubrika: Praha
Oblast: Střední Čechy
Zpracováno: 11.12.2003 04:02:42
Identifikace: V120031211000012

Text:
Praha - Vedení pražského dopravního podniku včera absolvovalo již třetí vyjednávání s odborovými organizacemi. Zástupci odborů převzali oficiální návrh znění Kolektivní smlouvy a návrh Dohody o mzdovém vývoji v podniku na rok 2004. Do příští schůzky si mají připravit své připomínky. Konkrétní datum ještě není stanoveno, ale setkání by mělo proběhnout ještě letos. S vedením podniku vyjednávalo včera osm odborových organizací, ale na schůzce už potřetí chyběl odborový svaz OSPEA, který zastupuje předseda Federace řidičů tramvají Antonín Dub. Ten svou absenci zdůvodňuje tím, že vždy obdržel pozvánku pozdě. "Mám několik svědků na to, že mi ji dávají několik hodin po vyjednávání," uvedl Dub. Dopravní podnik to popírá. "Je to výmluva. Všechny organizace dostávají pozvánku s předstihem, včetně OSPEA," řekla mluvčí DP Michaela Kuchařová. Tato odborová organizace chce v následujících dnech předat všem zaměstnancům vlastní návrh kolektivní smlouvy. Půjde o 10 000 kopií. "Je to zbytečné mrhání papírem, protože tento návrh, který vedení podniku obdrželo před pár dny, není v souladu se zákonem," dodala mluvčí.

(puc)

Zpracovatel: Anopress IT

 

 Lidé v Dejvicích nechtějí dálnici

Zdroj: Mladá fronta Dnes
Datum: 10.12.2003
Název: Lidé v Dejvicích nechtějí dálnici
Podtitulek: Obyvatelé Prahy 6 se hádali s vedením městské části o pokračování městského okruhu
Ročník: 14
Číslo: 288
Autor: JAN ZIEGLER
Str.: 02 - PRAHA
Rubrika: Praha
Oblast: Tisk celostátní
Zpracováno: 10.12.2003 07:32:02
Identifikace: MF20031210030008

Text:
Prudké hádky lidí s vedením radnice Prahy 6, sál nabitý emocemi, taková byla atmosféra diskuse o městském okruhu ze Strahovského tunelu na Pelc Tyrolku.

Praha - Město chce co nejdříve postavit čtyřproudou dálnici od Strahovského tunelu až po Pelc Tyrolku. Dělníci by tady měli začít pracovat už v příštím roce. Toto pokračování stavby zvané Městský okruh však důrazně odmítají některá občanská sdružení vedená ekologickým aktivistou Petrem Kužvartem, která jsou rozhodnuta stavbu zastavit za každou cenu. Včera si to obě strany rozdaly na setkání radnice Prahy 6 s občany na koleji Kajetánka, kde městští úředníci s vedením Prahy 6 lidem vysvětlovali, proč musí být okruh postaven zrovna v okolí Malovanky. Jestli se však zástupci radnice domnívali, že hodinu a půl dlouhým, často nezáživným vystoupením uspí své protivníky, mýlili se. Petr Kužvart se v diskusi tvrdě opřel do svých protivníků: "Stavba okruhu není povolena, je zbytečná, jenom se Dejvice zahltí dalšími auty," mluvil rozrušeným hlasem Kužvart. Místostarostka Prahy 6 Jaroslava Trnková se mu marně snažila odebrat slovo. Emoce v přeplněném sále propukly naplno: "Nechte ho mluvit, nechte ho mluvit," křičeli Kužvartovi příznivci. Trnková kapitulovala a Kužvart dokončil své vystoupení za nadšeného potlesku svých věrných. "Ano, to se dobře tleská vystoupení občanských sdružení, která nemají žádnou odpovědnost a jen obstrukcemi zdržují výstavbu dopravních staveb. Kvůli takovým lidem čeká Plzeň na obchvat už deset let," téměř křičel Chalupa.

Lidé chtěli znát fakta

Mnozí obyvatelé z okolí chystané stavby však přišli proto, aby se dozvěděli, jaký bude mít stavba okruhu vliv na jejich domovy. "Bydlíme kousek od Strahovského tunelu, okna z bytu máme do Patočkovy ulice a už nyní je přes den nemůžeme kvůli autům otvírat. Máme strach, že až ten okruh postaví, bude to tady ještě horší," tvrdí jedna z obyvatelek ulice Za Hládkovem. Dopravní odborníci tvrdí, že městský okruh, který povede zhruba kolem celého centra, Praha potřebuje, protože z přetížených ulic Nového Města odvede desetitisíce aut. Podle nich se zklidní též severojižní magistrála, po níž jezdí i řidiči, kteří Prahou jen projíždějí. Ekologové však namítají, že se auta stejně po dostavbě okruhu z centra nevyženou a metropole se na dlouhou dobu příliš zadluží.

Město nemá dvacet miliard

Stavba okruhu z Malovanky na Pelc Tyrolku přijde městskou kasu na více než dvacet miliard korun, protože má vést z velké části v tunelech. Náměstek primátora Jiří Paroubek uvedl, že radnice dosud neví, z čeho stavbu zaplatí. "Vypsali jsme výběrové řízení na finančního poradce, který by nám měl říci, kde vzít na okruh peníze. V lednu budeme vědět, kdo nám poradí," řekl Paroubek. Šéf dopravního výboru pražského zastupitelstva František Laudát tvrdí, že tuto stavbu Praha nezbytně potřebuje. "Jenom tak jsme schopni dostat auta pryč z centra. Pak by se například lidé dostali snáz z Václavského náměstí k Národnímu muzeu," tvrdí Laudát. Zastánci okruhu také argumentují přecpanými pražskými ulicemi. "Stačí malá nehoda na magistrále - a auta stojí hodiny v půlce Prahy," tvrdí Laudát. Petr Štěpánek z občanského sdružení SOS však namítá: "Okruh dopravu nevyřeší, ty miliardy by radnice měla raději dát na městskou dopravu. Pokud přibudou další úseky metra, nakoupí se nové moderní tramvaje a autobusy, bude to užitečnější než cpát peníze do nesmyslného okruhu."

Fotografie: JSOU V NEJISTOTĚ. Zejména starší lidé z Prahy 6 si včera přišli vyslechnout informace o výstavbě městského okruhu, který má vést v blízkosti jejich domů.
Fotografie: MAFA - PETR NOVOTNÝ

Fotografie: JE PRO OKRUH. Starosta Prahy 6 Tomáš Chalupa včera tvrdě vystoupil proti členům ekologických sdružení, kteří odmítají výstavbu okruhu.
Fotografie: MAFA - PETR NOVOTNÝ

JAN ZIEGLER

Zpracovatel: Anopress IT

 

 V roce 2004 začnou přípravné práce na trase metra D

Zdroj: Metro
Datum: 10.12.2003
Název: V roce 2004 začnou přípravné práce na trase metra D
Číslo: 288
Str.: 12
Rubrika: Hlavní město Praha
Oblast: Střední Čechy
Zpracováno: 10.12.2003 04:43:49
Identifikace: MT20031210000076

Text:
V příštím roce dosáhne hodnota investic v hlavním městě Praze rekordní výše 18 - 20 miliard korun.
Na rozdíl od roku 2003, kdy výdaje rozpočtu souvisely s odstraňováním následků povodní, je situace v roce 2004 jiná.
Ačkoliv byla většina škod již odstraněna, město na povodně nezapomene a bude dále investovat do budování protipovodňových opatření.
Z klíčových staveb je zajištěna výstavba metra (2,5 - 3 miliardy korun). V příštím roce by se mimo pokračování trasy C zahájila přípravnými pracemi také stavba trasy D. Na výstavbu stanice metra Depo Hostivař je vyhrazena částka 220 milionů korun.
Ze zajímavých investic se dále jedná o rekonstrukci Ladronky, pokračování stavby městského okruhu, 800 milionů korun je určeno na obnovu vozů metra a 200 milionů korun přijde na modernizaci tramvají.
Téměř 150 milionů korun si město rezervovalo na výkupy nemovitostí v Lahovicích, kde slíbilo po povodních odkoupit od majitelů jejich domy, pokud budou mít zájem opustit toto rizikové území.
Dále se počítá s rekonstrukcí tramvajové tratě Chotkova, zkapacitnění Chodovské radiály, opravou komunikace Moskevská - Bohdalec a Rašínova nábřeží nebo rekonstrukcí Českomoravské, což je podmiňující investice k výstavbě hokejové haly.
Zhruba 30 milionů korun je určeno na výstavbu tělovýchovných zařízení, 25 milionu korun půjde na základní školy a stejná částka je přidělena na výstavbu domů s pečovatelskou službou. Rekonstrukce Hudebního divadla v Karlině bude stát 180 milionu korun, útulky pro opuštěná zvířata 25 milionu korun a několik set milionů korun půjde na bytovou výstavbu.

Zpracovatel: Anopress IT

 

 Pozemky a sliby

Zdroj: Euro
Datum: 08.12.2003
Název: Pozemky a sliby
Podtitulek: NOVÁ CENTRÁLA ČSOB
Číslo: 049
Autor: (bor, men)
Str.: 12
Rubrika: REALITY
Oblast: Časopisy
Zpracováno: 08.12.2003 07:05:51
Identifikace: EU20031208000014

Text:
PRAHA (bor, men) - Praha prodá více než 27 tisíc metrů čtverečních pozemků pro výstavbu nové centrály pro Československou obchodní banku (ČSOB), která vyroste u stanice metra Radlická. Kupní cena byla stanovena na 122,3 milionu korun. Společnost Centrum Radlická, dcera investora a dodavatele stavby Skanska CZ, jež zvítězila ve výběrovém řízení na developera sídla ČSOB, zaplatí za jeden metr plochy pro zástavbu 6200 korun a za metr pro zeleň 1640 korun.
Někteří zastupitelé poukazují na to, že prodejní cena je příliš nízká. "Cena nedosahuje hodnoty, kterou bychom získali na trhu, tvrdí například Michal Hvížďala. S tím zásadně nesouhlasí náměstek primátora Jan Bürgermeister. "Naopak jde o cenu velmi dobrou, a to i vzhledem k tomu, že Skanska bude muset scelovat pozemky, na nichž jsou nedořešené restituční nároky, řekl týdeníku EURO.
Kupní smlouva na pozemky bude obsahovat závazek investora, že provede některé stavby, které požaduje Městská část Praha 5 nebo magistrát. Součástí stavebních prací na bankovním sídle by proto měla být výstavba záchytného parkoviště P+R. Skanska musí také respektovat, že se v okolí stanice metra Radlická počítá s vedením Radlické radiály a trasou tramvají. "Investor přislíbil, že zatím vybuduje na vlastní náklady tramvajovou smyčku a v budoucnu trasu tramvaje prodlouží z Radlické ulice o více než 400 metrů až ke stanici metra, uvedl pro týdeník EURO Petr Horák, místostarosta Městské části Praha 5, která původně s prodejem pozemků nesouhlasila. Horák dodal, že zástupci obce v současné době jednají o přemístění terminálu nádraží Knížecí do Radlic, na němž by se investor, tedy Skanska, finančně podílel. Náklady na stavby odhadují Horák s Bürgermeisterem v řádu desítek až stovek milionů korun.
Nová centrála ČSOB se 40 tisíci metry čtverečními by měla stát do konce roku 2006, se zahájením stavebních prací se počítá v příštím roce. ČSOB zaplatí za největší administrativní budovu v Česku 2,74 miliardy.

Zpracovatel: Anopress IT

 

 Před Paříží je Praha s tramvajemi napřed

Zdroj: Mladá fronta Dnes
Datum: 06.12.2003
Název: Před Paříží je Praha s tramvajemi napřed
Podtitulek: Návštěva - Pařížský starosta přijel do Prahy
Ročník: 14
Číslo: 285
Autor: EVA MIKOLÁŠOVÁ
Str.: 02 - Praha
Oblast: Tisk celostátní
Zpracováno: 06.12.2003 07:58:13
Identifikace: MF20031206040007

Text:
Staré Město, Smíchov - Asi s hodinovým zpožděním letadla včera začala návštěva pařížského starosty Bertranda Delanoëa v Praze. Časový skluz urychlil jeho setkání s primátorem Pavlem Bémem. Oběd i pozdější návštěva zrekonstruované části Smíchova, Zlatého Anděla od francouzského architekta Jeana Nouvela, se konaly téměř " ve zkratce". Přesto stačil u oběda, k němuž se podávalo třeba " uzené filátko ze pstruha" či " vepřová panenka v bylinkové krustě", najít s Bémem společnou řeč. Shodli se nejen na urbanistických možnostech a potřebách obou měst, ale i na vzájemné pomoci při případných povodních nebo výměně zkušeností v prevenci závislostí na návykových látkách. " I když se neznáme, vyměnili jsme si dárky, které se oba týkají času," řekl na důkaz názorového souznění pařížský starosta, jenž dostal repliku Gočárových kubistických hodin. Na obhlídce Smíchova, které se účastnil i starosta Prahy 5 Milan Jančík, se všichni prodírali davem Pražanů, kteří mnohdy reagovali podrážděně. Delanoë si toho nevšímal a zaujatě se věnoval výkladu o přeměně místa. " Znám to tu jak své boty. Před lety jsem chodil asi sto padesát metrů odsud na gymnázium. Tak vím, jaká to byla špinavá, nevzhledná a nezajímavá čtvrť," uváděl kontrast primátor Bém. K často projíždějícím tramvajím starosta Delanoë poznamenal, že v tom je Paříž opožděná. Jsou podle něj dobrým řešením dopravní situace.
EVA MIKOLÁŠOVÁ

Zpracovatel: Anopress IT

 

 Radnice se chlubí z plakátu

Zdroj: Večerník Praha
Datum: 05.12.2003
Název: Radnice se chlubí z plakátu
Podtitulek: Politická opozice v Praze 5 považuje billboardovou kampaň za mrhání penězi
Ročník: 13
Číslo: 284
Autor: JAN PUCI
Str.: 03
Rubrika: Praha
Oblast: Střední Čechy
Zpracováno: 05.12.2003 04:10:31
Identifikace: V120031205000008

Text:
Na několika místech Prahy 5 bylo v minulých dnech k vidění osm billboardů, které si objednala radnice této městské části. Motivy veřejných staveb doprovázel text Sliby plníme nejen o Vánocích. Na některých plochách jsou navíc vyfoceni členové rady včetně starosty. Opozice proti tomu protestuje.

JAN PUCI

Smíchov - Starosta Prahy 5 Milan Jančík a další členové rady tamějšího zastupitelstva se celý listopad usmívali z billboardů na kolemjdoucí. Na pozadí reklamní plochy byla barrandovská trať a text - Sliby plníme nejen o Vánocích. Na dalších druzích billboardů byl stejný text, ale s motivy hřiště na Dětském ostrově či pěší zóny na Andělu. Na plochu se ještě vešel malý obrázek starosty v kuchařském oblečení. Radnice za billboardy zaplatila agentuře Outdoor billboard nemalé peníze. "Podrobnosti zakázek nikomu nesdělujeme. Běžná cena za jeden billboard na měsíc je 9300 korun," sdělila jedna z pracovnic agentury. To znamená, že kampaň stála Prahu 5 po přičtení daně minimálně 80 000 korun. Podle opozičních zastupitelů to jsou vyhozené peníze a koalice si tak pouze honí triko. "Hlavně ten motiv s tramvají je úplný nesmysl. Rada včetně starosty se chlubí cizím peří. Dneska nejsou skoro na nic peníze, zavírají se školy, a tady se vyhodí desetitisíce za nic," řekl zastupitel Prahy 5 Pavel Erben (Evropští demokraté). Zastupitel Milan Macek (KSČM) považuje celou kampaň za nemorální. "Nechápu, jak tohle můžou platit z obecních peněz. Navíc s výstavbou trati nemá Praha 5 skoro nic společného," řekl Macek. Starosta Milan Jančík (ODS) nevidí na billboardech nic špatného. "Plní funkci sdělení občanům o tom, že v Praze 5 byly nebo budou dokončeny významné stavby z programového prohlášení rady městské části na léta 2002- 2006," uvedl starosta. V tom, že na ploše jsou lidé z vedení radnice, také nespatřuje problém . "Pouze je představen tým lidí, který se na plnění programu, který považujeme za veřejný příslib, podílejí," podotkl Jančík, podle kterého bylo billboardy potřeba dát všem obyvatelům Prahy 5 najevo, že koalice plní to, k čemu se před volbami programem zavázala.

Zpracovatel: Anopress IT

 

 

 Škoda představila největší českou tramvaj

Zdroj: Právo
Datum: 03.12.2003
Název: Škoda představila největší českou tramvaj
Ročník: 13
Číslo: 282
Autor: (ib)
Str.: 17
Rubrika: Trhy & Ekonomika
Oblast: Tisk celostátní
Zpracováno: 03.12.2003 07:13:09
Identifikace: PR20031203000122

Text:

Zcela nový typ moderní nízkopodlažní tramvaje představila včera plzeňská Škoda Holding. Vůz Škoda 05T Vektra je s délkou 32 metrů a kapacitou až 330 cestujících největší a zároveň nejvýkonnější tramvají, která kdy byla v Česku vyrobena. Například rovněž nízkopodlažní škodovácké astry, které již jezdí v řadě českých městech a také v Americe, jsou o zhruba třetinu kratší. "Cena vektry bude o deset až patnáct procent nižší než u srovnatelných výrobků předních konkurenčních firem, jako je Siemens či Alstom, a ty prodávají podobné typy tramvají za dva až 2,2 miliónu eur," uvedl generální ředitel holdingu Martin Roman, podle něhož škodovka už vede jednání s potenciálními odběrateli z domova i ze zahraničí. "Jejich výsledky ale zveřejníme, až budou kontrakty skutečně uzavřené," podotkl Roman. Výsledky vývoje tramvaje Vektra chce Škoda uplatnit také v řešení vozidel pro Prahu. O této zakázce nyní ale rozhoduje antimonopolní úřad. Prvním městem, kde bude nová vektra jezdit na běžných linkách je Plzeň, i když zatím jen v rámci zkušebního provozu. "Ten bude trvat asi tři měsíce, pak nastane homologační řízení a předpokládáme, že koncem příštího roku bude možné začít tyto tramvaje prodávat," podotkl Ladislav Těťál, generální ředitel Škody dopravní technika.

Zpracovatel: Anopress IT

 

 Autobusů MHD bude ubývat

Zdroj: Večerník Praha
Datum: 04.12.2003
Název: Autobusů MHD bude ubývat
Podtitulek: Jejich počet v hlavním městě sníží nově vybudované trasy metra a tramvají
Ročník: 13
Číslo: 283
Autor: JAN PUCI
Str.: 02
Rubrika: PRAHA
Oblast: Střední Čechy
Zpracováno: 04.12.2003 05:38:02
Identifikace: V120031204000014

Text:
Metro a tramvaje budou postupně z pražských ulic vytlačovat autobusy. Ty dnes zajišťují téměř třetinu přepravy cestujících, za pár let se však jejich přepravní výkon sníží na pětinu. Úplně však nezmizí.

JAN PUCI

Praha - Pražská doprava se během následujících let dále promění. Vznikne několik nových tramvajových tratí, dojde k prodloužení trasy metra C až do Letňan a také vznikne úplně nová trasa metra D. Bude to znamenat, že z pražských ulic zmizí autobusy, které svými zplodinami zatěžují životní prostředí?Přínos ekologických druhů dopravy je nesporný. "Díky tramvajové trati na Barrandov, kvůli které došlo ke zrušení několika autobusových linek, unikne ročně do vzduchu ročně o 40 tun emisí méně. Spuštění metra do Ládví ulehčí pražské kotlině dokonce o 80 tun emisí ročně,"uvedl technický ředitel DP Tomáš Jílek.Odborníci připouštějí, že autobusů bude jezdit méně, ale dopravní systém města se bez nich neobejde. V současnosti provozuje dopravní podnik (DP) přibližně 1300 autobusů. "Zajišťují 30 procent přepravního výkonu, ale postupně se toto číslo sníží na dvacet,"uvedl radní pro dopravu Radovan Šteiner,který však vyloučil, že by z Prahy zmizely autobusy úplně. "Hlavně v některých okrajových částech města, kde je menší hustota osídlení, a kam tudíž nemá smysl vést tramvaj či metro, mají autobusy nezastupitelný význam,"podotkl.DP počítá, že bude i nadále pokračovat obnova vozového parku. Praha je na tom s obměnou autobusů dobře. "V Česku jsme na tom v porovnání s ostatními městy nejlépe. V Evropě patříme k mírnému nadprůměru,"sdělil ředitel DP Milan Houfek. Ročně se nakupuje sto nových autobusů, které stojí kolem šesti set milionů korun.Minimálně polovinu nákupu tvoří nízkopodlažní vozy. Ty jsou chváleny pro bezbariérový přístup a také proto, že se do nich rychleji nastupuje a vystupuje. Některým cestujícím však vadí, že je v nich při sezení dost málo místa na nohy. Nízkopodlažních vozidel je nyní v provozu přes osm set.V posledních letech jsou pražské autobusy šetrnější k přírodě. Od roku 2000 splňují všechny nově nakupované vozy přísné limity Euro 3, které neprodukují tolik emisí. Situace je tak lepší než v minulosti, ale emise, které unikají ročně do pražského ovzduší, se stále počítají na desítky tun.

Zpracovatel: Anopress IT

 

 Tramvajím vadí sloup

Zdroj: Večerník Praha
Datum: 02.12.2003
Název: Tramvajím vadí sloup
Číslo: 281
Autor: puc
Str.: 02
Rubrika: Praha
Oblast: Střední Čechy
Zpracováno: 02.12.2003 05:36:56
Identifikace: V120031202000019

Text:
Holešovice - Na čerstvě zrekonstruované trati u stanice metra C Vltavská, na které byl obnoven provoz v sobotu, dochází u některých kloubových vozů KT8 ke kontaktu se sloupem trolejového vedení. Konkrétně jde o zrcátka u řidiče, pokud jsou maximálně vychýlena. Při rekonstrukci totiž bylo tramvajové těleso posunuto blíže ke sloupu.
Dopravní podnik (DP) dokonce musel v neděli v problémovém úseku mezi Vltavskou a tržnicí stáhnout kloubové vozy z provozu a u dalších tramvají omezit rychlost na 10 km/h. Provozovatel pražské MHD chybu připouští. "Při kolaudaci opravené tratě se při průjezdu tramvají kolem sloupu nevyzkoušela nejvychýlenější poloha zrcátek. Nyní zkoumáme, kde se stala chyba a hledáme nejjednodušší a nejlevnější způsob, jak vše napravit," sdělila mluvčí DP Michaela Kuchařová, podle které však nejde o tak velký problém, jak ho prezentují někteří tramvajáci z Federace řidičů tramvají. "Není pravda, že by tramvaje svými částmi třely o sloup. Je tam problém jen se zrcátky. Poučili jsme o tom řidiče, takže ti v úseku částečně klopí zrcátka a k žádnému kontaktu nedochází," dodala mluvčí.
Kloubové tramvaje KT8 se již včera na zrekonstruovaný úsek
opět vrátily.
(puc)

Zpracovatel: Anopress IT

 

 Nekvalitně odvedená práce

Zdroj: TV Praha
Datum: 02.12.2003
Název: Nekvalitně odvedená práce
Relace: Pražský deník
Autor: Luděk Jíra
Moderátor: Martin Pouva
Pořadí: 03
Oblast: Monitoring médií
Zpracováno: 03.12.2003 06:25:04
Identifikace: T720031202000003

Text:

Moderátor (Martin Pouva):
Nekvalitně odvedená práce. Tak by se dala označit rekonstrukce tramvajové trati u stanice metra Vltavská. Některé typy souprav tu totiž narážely zpětnými zrcátky do sloupků kolejí. Tento nedostatek neodhalila ani revize stavby.

Po měsíční rekonstrukci se o víkendu na tuto trať opět vrátily tramvaje. Toho, že průjezd mezi zastávkami Vltavská a Holešovická tržnice není v pořádku, si nevšiml revizor stavby, ale až řidiči.

Antonín Dub, odborový předák řidičů tramvají:
Je to šlendrián, který už se opakuje poněkolikáté. Za zmínku stojí vzpomenout si na Smíchovské nádraží, kde byly protisměrné oblouky postaveny tak, že při jízdě na vnitřní kolej docházelo k roztrhnutí tramvají, které byly ve dvojici.

Michaela Kuchařová, mluvčí Dopravního podniku:
Ten problém je vyřešený. Dopravní podnik takovéto záležitosti řeší běžně. Dopravní podnik nemá jediné poškozené zpětné zrcátko.

Na Vltavské měly problémy jen tramvaje jednoho typu. Podle řidičů je právě typ KT-8 nevhodný pro průjezd užšími místy, kterých je v Praze hned několik.

Jindřich Filip, řidič tramvaje:
KT-8 je širší, takže to samozřejmě znamená samozřejmě sníženou průjezdnost. Od úterního poledne se situace na Vltavské změnila. Dopravní podnik nechal za plného provozu vyjmout tramvajemi otlučený sloup, aby postavil zde provizorní podpěru.

Zpracovatel: Anopress IT